Srpen 2012

Dny Ryb

30. srpna 2012 v 17:15 | Deborah |  Luna - zápisky
JSOU TO DVA NEBO TŘI DNY V MĚSÍCI, KDY LUNA PROCHÁZÍ ZNAMENÍM RYB. ATMOSFÉRA JE ÚČASTNÁ, SOUCITNÁ, REAKCE JSOU ČASTO PŘECITLIVĚLÉ, OBTÍŽNĚJI SE ROZLIŠUJÍ HRANICE V RŮZNÝCH OBLASTECH ŽIVOTA.

HLAVNÍ VLASTNOSTI DNŮ STUDENO A VLHKO.

DOPORUČUJÍ SE PITNÉ KÚRY A TO NA ODVODNĚNÍ A PROČIŠTĚNÍ ORGANISMU, SAUNA, LYMFATICKÁ MASÁŽ A ZEJMÉNA KDYŽ LUNA UBÝVÁ.

NEDOPORUČENÉ ČINNOSTI JSOU KROM RŮZNÝCH OPERACÍ NA NOHOU TAKÉ PEDIKÚRA. NOHY JSOU CITLIVÉ A HROZÍ PORANĚNÍ. MYTÍ VLASŮ A NÁVŠTĚVA KADEŘNÍKA SE TAKÉ NEHODÍ, JELIKOŽ ÚČES NEDRŽÍ A JE ZVÝŠENÝ SKLON K TVORBĚ LUPŮ. DOPORUČENÍ KOLEM NAŠEHO ZEVNĚJŠKA NEJSOU ZASE TAK STRIKTNÍ A KAŽDÝ SE ŘÍDÍ I PODLE VLASTNÍCH ZKUŠENOSTÍ A UVÁŽENÍ.

SBÍRAJÍ SE LISTY BYLIN A NEJLÉPE KDYŽ LUNA ZÁROVEŇ PŘIBÝVÁ. SBĚR MŮŽE BÝT ZAMĚŘEN NA TAKOVÉ LÉČIVKY A BYLINKY CO BOJUJÍ, POMÁHAJÍ NEBO MAJÍ LÉČEBNÉ ÚČINKY NA NOHY, NA JEJICH KOUPELE A MASÁŽE.

ROSTLINA LUNY V RYBÁCH JE JITROCEL S JINÝM NÁZVEM ŠLÉPĚJ BÍLÉHO MUŽE.

Dny Kozoroha

26. srpna 2012 v 9:15 | Deborah |  Luna - zápisky
JSOU DVA AŽ TŘI DNY V MĚSÍCI, KDY LUNA PROCHÁZÍ ZNAMENÍM KOZOROHA. TYTO DNY PŘINÁŠEJÍ NÁLADU CHLADNOU REZERVOVANOU. REAKCE LIDÍ JSOU OPATRNÉ A ZÁSADOVÉ.

ZNAMENÍ STUDENÉ SUCHÉ.

DOPORUČENÉ ČINNOSTI JSOU STŘÍHÁNÍ NEHTŮ, HLOUBKOVÉ ČIŠTĚNÍ PLETI, MASKY, DEPILACE, PEELINGY KDYŽ LUNY UBÝVÁ V TOMTO ZNAMENÍ.

A KROM OPERACÍ KOSTÍ KLOUBŮ A CHIRURGICKÝCH ZÁKROKŮ NA KŮŽI SE K TOMU NEDOPORUČUJE PEDIKÚRA, PROTOŽE BÝVAJÍ TENDENCE KE ZTVRDNUTÍ KŮŽE.

V TYTO DNY JE DOBRÉ VYDAT SE NA SBĚR PODZEMNÍCH ČÁSTÍ BYLIN HLAVNĚ KOŘENŮ. VÝBORNÉ JE POKUD JE NOV POPŘÍPADĚ UBÝVAJÍCÍ LUNA. A SBÍRAJÍ SE BYLINY NA ONEMOCNĚNÍ KOSTÍ, KLOUBŮ A KŮŽE.

BYLINA LUNY V KOZOROHU JE KOSTIVAL.


Kúra na vlasy

26. srpna 2012 v 9:14 | Deborah |  Kosmetika vlastní výroby
KOPŘIVOVÁ KÚRA PROTI VYPADÁVÁNÍ VLASŮ
Hrst rozdrobené kopřivy se zalije 1/4 l vařícího octa, 15 minut se přikryté vyluhuje, poté se přecedí, přidá 1/4 l převařené vody a tímto roztokem se obden oplachují vlasy po dobu 2 týdnů v čase přibývajícího měsíce. Je to výborná kúra při vypadávání vlasů po nemoci, lécích (chemoterapie) anebo těhotenství.

Čistící čajová směs

25. srpna 2012 v 9:17 | Deborah |  Recepty nápojů, čaje, lektvarů
DOPORUČUJI TUTO ČAJOVOU SMĚS, KTERO LZE JEDNODUŠE SMÍCHAT JIŽ Z LETNÍHO VLASTNÍHO SBĚRU BYLIN.

JE POTŘEBA KVĚT MĚSÍČKU, LIST KOPŘIVY A KVETOUCÍ NAŤ ŘEBŘÍČKU. VŠECHNY BYLINY JSOU NOTORICKY ZNÁMÉ A NEJDE JE ZAMĚNIT. ČAJ SE PIJE JAKO NÁLEV A BYLINY MOHOU BÝT JAK V ČERSTVÉM TAK SUŠENÉM STAVU.

NA PŮLLITRU VAŘÍCÍ VODY POSTAČÍ JEDNA VELKÁ POLÉVKOVÁ LŽÍCE ČAJOVÉ SMĚSI. A SMĚS PŘIPRAVÍME SMÍCHÁNÍM BYLIN VŠE STEJNÝM DÍLEM.


JDE O VYVÁŽENOU SMĚS LÉČIVÝCH BYLIN JEJIŽ HLAVNÍM ÚČINKEM JE OČIŠTĚNÍ TĚLA. VŠECHNY POUŽITÉ BYLINY PŮSOBÍ OČISTNĚ, ALE MAJÍ I DALŠÍ ÚČINKY.

ZDE PODROBNĚ O JEDNOTLIVÝCH BYLINÁCH:

Měsíček lékařský - patří mezi naše nejznámější léčivé bylinky. Jeho příznivé terapeutické účinky jsou dány součinností flavonoidů, barviv a silice. Příznivě působí na žlázy s vnitřní sekrecí, při zánětech, po operacích. Také se používá při potížích se žlučníkem a žlučovými cestami a působí jako mírné spaymolztikum (tlumí křeče).

Řebříček lékařský se používá při potížích s poruchami trávení (podporuje trávení, podporuje chuť k jídlu a působí spazmolyticky) a pro své močopudné a dezinfekční vlastnosti je vhodná k podpoře léčby zánětů močových cest dále má schopnost tišit kašel.

Kopřiva - snižuje hladinu krevního cukru, působí mírně močopudně, proti krvácení, protizánětlivě, urychluje hojení ran, proti pocení. Užíváme ji při chudokrevnosti, anémii, a jiných těžkých chorobách krve (podporuje krvetvorbu), při nedostatku mateřského mléka na kojení, při potížích látkové výměny a trávení, větrech, zahlenění, obtížném nebo krvavém močení, nemocech a zánětech močových cest, při chorobném zadržování moči,či stolice, při ekzémech, bolestech hlavy, ledvinovém a močovém písku, vysokém obsahu cukru v krvi i při cukrovce, má dobrý vliv na slinivku břišní, velmi pomáhá při alergiích (senná rýma apod.) Kopřiva dále odstraňuje náchylnost k prochladnutí, pomáhá při revmatizmu a dně.

Dny Střelce

24. srpna 2012 v 19:02 | Deborah |  Luna - zápisky
JSOU TO DVA AŽ TŘI DNY V MĚSÍCI, KDY LUNA PROCHÁZÍ ZNAMENÍM STŘELCE. MAJÍ CHARAKTER SUCHÝ A TEPLÝ, PŘINÁŠEJÍ OPTIMISTICKOU A PŘÁTELSKOU ATMOSFERU, ALE I TOUHU TOULAT SE, A IDEALISTICKÉ NÁPADY.

NEJLEPŠÍ DNY PRO SBĚR PLODŮ A SEMEN A V PŘÍBÝVAJÍCÍM MĚSÍCI JE NEJLEPŠÍ HNED SPOTŘEBOVAT A V UBÝVAJÍCÍM SE HODÍ NA USKLADNĚNÍ NEBO KONZERVACI.

NEDOPORUČUJE SE PŘETĚŽOVAT BEDERNÍ PÁTEŘ KLOUBY A STEHNA U LIDÍ OSLABENÝCH NEBO NETRÉNOVANÝCH.

DOPORUČENÉ ČINNOSTI JSOU MASÁŽ BEDER, BOKŮ A STEHEN.

ROSTLINA STŘELCE JE KOPŘIVA.

Čaj chryzantémový

23. srpna 2012 v 13:40 | Deborah |  Informace,kontakty i odkazy
TENHLE ČAJ JE DOVEZENÝ AŽ Z DALEKÉ ČÍNY. NA OBALE JSOU VYPSÁNY INTEGRIENCE A TAK JSEM ZJISTILA PŘESNÉ SLOŽENÍ TOHOHLE NÁPOJE. ČAJ MI MOC CHUTNÁ, MÁ ZAJÍMAVOU CHUŤ A ANI JSEM NESLADILA A I TAK JE VÝBORNÝ A OSVĚŽUJÍCÍ.

A TADY JE PO ZALITÍ:


JUJUBE (RED DATE)
Jujuba je blízkým příbuzným krušiny a jde o keř s názvem cicimek datlový. Roste hojně v Jižní Asii, především v Číně. Pěstuje se také v Japonsku, Malé Asii a v Středomoří, nejblíže k nám v Bulharsku. Jujuba vyrůstá jako bujný keř nebo strom do výše přibližně deseti metrů charakteristický převislými větvemi. Jsou pokryté drobnými eliptickými lístky, které intenzivně svítí ve slunci. V čaji, který představuju jde zřejmě o větší blé červené plody a v jednom malém sáčku je po jednom.

Více informací na: http://www.celostnimedicina.cz/jujube-cicimek-datlovy.htm#ixzz24MZcNHNG

ROCKSUGAR je ?kandizovaný cukr? a proto se čaj nemusí dále sladit dodá výbornou chuť a necítí se pro někoho hořká chryzantéma

LONGAN je cizokrajné ovoce známé spíše pod názvem líčí (lichi)

GREEN TEA tedy zelený čaj je tu také a zřejmě jde o nějaký druh co se chuťově nejlépe hodí do směsí

CHRYSANTHEMUM je nějaký druh chryzantémy, která je jedlá a jde o čínskou "bylinu" a v tomto čaji je dominantou, při zalití připomíná kvetoucí čaj. Přesný název této čínské chryzantémy jsem nenašla, ale internet nabízí miliony obrázky pro představivost a jestli budu někdy míchat čaj sama budu muset zalovit hlouběji :-)


GOJI BERRIES jsou plody kustovnice čínské, které jsou údajně též zdravé a v posledních letech se těší popularity právě i v evropských zemích. Jiný název pro plody goji je wolfberry.

RAISIN jsou naše známé rozinky

TREMELLA je druh houby co roste nebo-li parazituje na mrtvém dřevě! o jaký přesně druh jde nejde už tak dobře zjistit jisté je, že této houby není v čaji velké množství a přidává se spíše k dochucení jako tečka na konci věty.

Jetel luční

23. srpna 2012 v 13:39 | Deborah |  Recepty nápojů, čaje, lektvarů

Léčivé účinky má květ. Silice jetele lučního má dezinfekční účinky, spolu s tříslovinami se uplatňuje při trávicích obtížích a přemnožení nežádoucí střevní flóry. Z toho důvodu bývá součástí čajů na léčbu alergií. Doporučuje se na mokvající kožní infekce a záněty ústní dutiny a hltanu. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje vylučování trávicích šťáv. Zvyšuje vylučování hlenů a působí dezinfekčně.


Na ekzémy a další alergie lze zkusit tuto směs:
50 gramů jetele a 50 gramů nati kopřivy dvoudomé. Nálev připravíme z jedné lžičky směsi na jeden šálek vody a necháme vyluhovat 10 minut. Užíváme třikrát denně, v úpornějších případech pětkrát denně, ale jen půl šálku. Léčbu je třeba doplnit vhodnou dietou, především vynechat mléčné výrobky a smažená jídla. Čaj lze doporučit i pro děti s atopickým ekzémem.

Další směs je moje vlastní a sestává jak z jelete tak z dalších bylin na čištění celého organismu a tím pádem má vliv i na kůži. Hned po namíchání této směsi je stoprocent chuť: čaj je hezký na oko barvami a i krásně voní. Chutnat bude i dětem a sladit jej lze hroznovým cukrem nebo nějakým bylinkovým sirupem nejlépe jetelovým, který si lze snadno vyrobit.

Smíchat stejným dílem:
květ jetele lučního
květ měsíčku lékařského
list kopřivy
list maliníku
list máty peprné nebo máty indické 1/2 dílu

Jetelíčkový sirup: 2 hrsti hlávek jetele lučního popřípadě plazivého, ale lepší varienta je ten první kvůli barevnosti, čerstvé květy se můžou omýt studenou vodou a připraví se odvar, květy se dají do hrnce a svaří z vodou. Nechá se louhovat klidně i půl hodiny a pak se přecedí do čista, aby ve vzniklém silném čaji nebylo ani smítko. Zvlášť se připraví klasicky cukerný roztok a svaří se. Smíchá se cukerný sirup a jetelový odvar dohromady znovu se svaří a vlije se do čisté horkem vysterilizované sklenice, přidat se může rum, citrónová šťáva fantazie se meze nekladou. Já letos zkusím přidat hřebíček.

Dny Štíra

23. srpna 2012 v 8:52 | Deborah |  Luna - zápisky
JSOU TO DVA AŽ TŘI DNY V MĚSÍCI, KDY LUNA PROCHÁZÍ VODNÍM ZNAMENÍM ŠTÍRA.

KVALITA DNE BÝVÁ CHLADNÁ A VLHKÁ, REAKCE JSOU PROVOKUJÍCÍ, PLNÉ VÁŠNĚ, ALE NĚKDY I AGRESIVITY.

JSOU TO NEJLEPŠÍ DNY PRO SBĚR VEŠKERÝCH BYLIN BEZ ROZDÍLU. PO ÚPLŇKU JSOU TO NEJLEPŠÍ DNY PRO MIMOŘÁDNÉ ÚČINKY BYLIN.

ROSTLINA ŠTÍRA JE PUŠKVOREC. DOVEDE SE REGENEROVAT I Z ČÁSTI ULOMENÉHO ODDENKU. ROSTE V MOČÁLECH A KOLEM NICH. VŠECHNY JEHO VLASTNOSTI, SYMBOLIKA A ANALOGIE UKAZUJE NA PODOBNOSTI ZNAMENÍ ŠTÍRA.
V ZEMÍCH ORIENTU JE PUŠKVOREC POVAŽOVÁN ZA AFRODIZIAKUM, COŽ JE TAKÉ PARALELA SE SEXUALITOU, KTERÁ JE PRO TOTO ZNAMENÍ VELICE DŮLEŽITOU SOUČÁSTÍ ŽIVOTNÍHO ZÁJMU.


Průtržník

20. srpna 2012 v 8:29 | Deborah |  Byliny, koření, rostlinky
Představuji léčivku co není přílíš známá s názvem průtržník lysý latinsky herniaria glabra. Setkat se lze i s lidovým názvem husí mýdlo. Je to bylina známá spíše jako zahradní plevel. Její účinky jsou však léčivé a stojí zato si nať průtržníku nasbírat, usušit a podle potřeby připravovat, přičemž dá se přidávat i do čajových směsí nebo klasicky samostatně.
Doba sběru se pohybuje od července do září, kdy drobné lístečky jsou obsypány stejně tak nenápadnými kvítky. Takto sesbíraná a usušená nať má nejvíce účinných látek a takto se má sbírat pro další užití. Pokud nemáme možnost tuto léčivku sbírat v čisté přírodě, myslí se tím aby rostlinky nebyly od prachu lze si sušenou drogu průtržníku sehnat a koupit i v bylinkářských prodejnách.

Účinek a použití
Je to léčivka známá pro své tišící vlastnosti při bolestech. Více průtržník znají ti co mají větší či menší problémy s ledvinami a močovými cestami. Droga učinluje diureticky (močopudně) a tišivě. Předepisuje se při zadržování tekutin v těle, ale i při poškození myokardu (srdečního svalu), srdeční ischemii, zánětu ledvin, uretritidě, kamenech a písku v ledvinách a přítomnosti albuminu v moči. Droga a přípravky z ní působí i jako prevence a oddalují vznik trombózy a embolie.
Droga obsahuje kumarin a jeho deriváty, flavonoidy, silice, stopy alkaloidů, třísloviny a další.
V lidovém léčitelství se droga z průtržníku doporučovala a doporučuje při tuberkulóze, špatně se hojících ranách, dále i při výskytu vyrážek, lišejích (ve formě obkladu z čerstvé rostliny) a jiných onemocněních.

Panna

20. srpna 2012 v 7:53 | Deborah |  Byliny a zvěrokruh

I když má Panna "zdravý kořínek", zdravotní potíže se jí nevyhnou. Především jsou to potíže zažívácí, plynoucí z její nervové lability. Často to bývají záněty střev, ojediněle i žaludeční vředy. Pozor také na řešení problémů alkoholem, hrozí závislost! Panny musí věnovat zvýšenou pozornost i slinivce břišní, jsou náchylní na potíže s tvorbou, krve, chudokrevnost. Občas mívají také zánět šlach na zápěstí nebo bolesti a křeče v předloktí - ale to je asi z přílišné pracovitosti. Přestože je Panna perfekcionalistka dbalá pořádku, sama dokonalá není. Musí neustále bojovat proti melancholii, pocitům beznaděje a strachům všeho druhu (existenčním i jakýmsi nespecifickým neurčitým). Neměla by věci brát tak dramaticky. Není potom divu, že vzhledem k těmto svým vlastnostem má Panna potíže s nervy a špatným trávením. Nejlepším lékem pro ni je humor - v jakémkoliv množství. Ale i pro Pannu vyrosty vhodné bylinky.


Zažívací potíže
Čaj při žaludeční neuróze
1) Máta peprná, heřmánek pravý, třezalka tečkovaná, chmelové šištice
2) Lnice květel, dobromysl obecná, meduňka lékařská, třezalka tečkovaná

Čaj proti nadýmání s heřmánkem pravým
"Panenskou bylinou" je bezesporu heřmánek pravý - bylinka pro ženy. Je to bylinka jemná a zklidňující, bylinka pro přecitlivělé lidi, působící dobře na zažívací potíe, což právě Panny potřebují. Všeobecně, ale platí, že heřmánkový čaj se vnitřně používá jen velice slabý (světlouce nažloutlý). Tmavý nálev by mohl vysoušet střevní sliznici. Pro dlouhodobé užívání se nehodí.
Směs: heřmánek pravý květ, fenykl obecný plod, kmín luční plod, máta peprná list a to vše stejný dílem smícháme; 2 lžičky směsi na 1/4l vody, krátce povařit a pít vlažný po doušcích.
Harmonizující čaj s heřmánkem pravým
Heřmánek pravý, hluchavka bílá, kontryhel obecný se smíchá stejným dílem. 2-3 lžičky směsi spaříme čtvrtlitrem vody a necháme přikryté 10 minut louhovat . Pijeme 2-3x denně po doušcích.

Yzopové víno
Vhodné na "zahřátí žaludku", dobrou náladu a proti chronickým střevním katarům. Toto víno radil už Mathioli, ale jeho léčivé účinky chválíme i dnes. Jako "omlazující víno" se pije hlavně na Slovensku (spolu s omanem).
Recept: Hrst yzopu lékařského naložíme do 1 litru dobrého červeného vína a necháme týden vyluhovat. Užíváme jednu sklenku ráno a jednu večer.
Býval to oblíbený lék našich předků. Působil také jako afrodiziakum.


Symbolem Panny je čekanka obecná a má prý stejné vlastnosti jako se očekávají od panenské nevěsty a to skromnost a trpělivost. Má podobné účinky jako pampeliška, pomáhá při jaterních a žaludečních potížích, nechutenství, čistí játra.
Čaj z čekanky - 1 čl to je asi 6gr na 2 šálky den. Používáme kořen nebo celou rostlinku s kořenem. Necháme krátce přejít varem a 10 minut ustát. Popíjíme chladný, ráno a večer.
Salát s čekanky - jedli jej už staří Egypťané. Příprava: na podzim zbavíme čekanku listí a kořeny uložíme ve vlhkém písku v tmavém sklepě. Během zimy sklízíme srdéčka nových listů - dobře chutná a upravuje zažívání. Dnes se k tomuto účelu pěstují šlechtěné formy čekanky.
Sirup s kořene čekanky
po hrsti dáme celou čekanku i s kořenem, listy jitrocele a suché švestky. Zalijeme vodou a vaříme tak dlouho až se 1/3 vody vyvaří. Pak přidáme cukr a trochu citronu nebo octa. Vaříme do mírného zhoustnutí. Nakonec přidáme ještě hrst květů růže a divizny a už jen krátce necháme přejít varem. Sirup celkově posiluje, působí proti hysterii a je mírným projímadlem, vhodným pro děti.


Denní čaj pro Panny
jahodník lesní 2 díly
hluchavka bílá 1 díl
řepík 1/2 dílu
dobromysl obecná 1/2 dílu
2-3 lžičky na čtvrtlitrový hrnek, spařit a nechat přikryté ustát. Pro chuť se přidávají slupky z jablek, šípky, anýz nebo fenykl. Kromě toho, že je to velice chutný čaj, je i hojivý - vyrovnává problémy střev a zažívání, posiluje nervy.

Oční krém proti vráskám
Tuto radu jistě využijí zejména krásné Panny. Složení: veme se 1 bílý jogurt, heřmánek a to usušený a podrcený na prášek, bramborový škrob. Vše se smíchá a potírá se. Kdo nesnáší heřmánek, může použít i jinou bylinku, třeba měsíček zahradní.


Kostní dřeň a krvetvorba, chudokrevnost
Bylinek, které "dobrou krev činí", je celá řada: řebříček obecný, kopřiva velká, jitrocel kopinatý, čekanka obecná, lišejník islandský, oddenek puškvorce obecného, sporýš lékařský, třezalka tečkovaná, mateřídouška obecná aj. Ze zelenin pak řeřicha setá, nať petržele, pažitka, semena kopru, špenát, křen, mrkev aj., z koření pak především skořice.
Skořice - několikrát denně na špičku nože . Ve starém Římě se říkalo: "Jak může žít, ten, kdo nejí skořici?"

Na chudokrevnost tzv. bylinná krev
1)
šťáva z červené řepy 4 díly
šťáva z plodů černého bezu 3 díly
šťáva z kořene pampelišky
šťáva z černého rybízu 1 díl
med 1 díl
skořice 1 díl
Užívá se jako lék 3x denně 1/3 dl po delší dobu.

2) Kaše z plodů černého rybízu, z plodů černého bezu, z červené řepy a medu. Užívá se po lžicích.
černý bez a černý rybíz pokud nemáme zamražené - jedno z toho se dá vynechat, jelikož většinou jejich plody nejsou k dispozici v čerstvé podobě ve stejné době;

3) Kaše z rozmačkaného rajského jablíčka, strouhané mrkve a kvasnic. Bere se po lžičkách jako lék, a to po delší dobu.

SEDMERO KOŘENÍ
Je to posilující prostředek na chudokrevnost:
kardamom 1 díl
pískavice řecké seno 1 díl
skořice 1 díl
bobkový list 2 díly
zázvor 6 dílů
pepř dlouhý 8 dílů
Vše jemně umleté smíchat s medem. Možno podávat k jídlu (do omáček, polévek atd.) nebo užívat jako lék 3x denně malou lžičku.


Tonikum proti smutku a melancholii
Čaj: květy fialky vonné, hluchavky bílé, brutnáku lékařského, petrklíči a dobromysli obecné. Bylinky smícháme stejným dílem a získáme vynikající čajovou směs. Použijeme 2 čajové lžičky sušené směsi na 1/4l vody, spaříme a necháme ustát. Pijeme především na noc, ale i kdykoliv podle potřeby. Je to výborný neškodný čaj, který si poradí i se zarputilou panenskou melancholií.
Tinktura: stejné bylinky jako u čaje naložíme do alkoholu tak, aby byly ponořené. Necháme několik dní macerovat a používáme 15-20 kapek na cukr nebo do vody, podle potřeby.

Kvítkový čaj
Je to vynikající čaj nejen pro Panny (uklidňuje, posiluje, povzbuzuje). Skládá se z květů fialky vonné, bezu černého a třezalky tečkované - vše stejným dílem. Příprava: 2 čajové lžičky na hrnek se spaří vroucí vodou a nechá se přikryté 10 minut luhovat. Budete-li připravovat tento čaj ve větším množství, zbylé spařené bylinky nevyhazujte! Přiložené na vyčištěnou pleť poslouží jako výborná pleťová maska.