Červenec 2012

Stromy - souvztažnosti v přírodní magii

31. července 2012 v 19:32 Magie rostlin

Borovice - plodnost, tvořivost, zemská energie

Bříza - nové začátky, očista, pročištění, narození a znovuzrození

Buk - tolerance, spojení s vědomostmi z minulosti

Cedr - blahobyt, spiritualita, uzdravování, očista, ochrana

Cesmína - magie, ochrana, tajemství

Černý bez - uzdravování, blahobyt, ochrana, narození, smrt

Dub - magie, síla, vytrvalost, uzdravování, blahobyt

Hloh - ochrana, magie, tvořivost

Jabloň - napomáhá magii, dobrému zdravotnímu stavvu, uzdravování, plodnosti, lásce a okultním schopnostem

Jalovec - ochrana. družnost

Jasan - moudrost, spirituální poznání

Javor - láska, rovnováha, paranormální schopnosti

Jeřáb - magie, ochrana, intuice

Jilm - ochrana, intuice

Líska - moudrost, věštění

Olše - síla, ochrana

Ořešák - ochrana, blahobyt

Palma - ochrana, síla, klid

Platan - láska, komunikace

Pomerančovník - emocionální vyrovnanost, zbavení se traumatu

Smrk - uzdravování, intuice

Topol - úspěch, magie, ochrana

Třešeň - smrt, znovuzrození, nové uvědomění

Vrba - jasnovidnost, Bohyně, magie, uzdravování, intuice, vnitřní zření, sny


Knihy: čarodějnictví, magické rostliny

31. července 2012 v 19:28 Literatura, knížky i karty - novinky i starší
Kniha ŠEPOTY LESA z nakladatelství Pragma a sehnat se dá za 191,00 Kč třeba na internetu v on-line obchůdku www.knihy.abz.cz.
Stromy jsou vstupní branou do světa Ducha a duchů. Když se dobře seznámíte s přírodním světem, získáte přístup k odlišným hladinám energie a formám vědomí, čímž objevíte hlubší význam života a světa kolem vás a také poznáte duchovní spokojenost. Kniha Šepoty lesa čtenáři přibližuje tajemství stromů a s nimi spojované tradice, čímž nabízí mnoho způsobů, jak dosáhnout harmonického soužití s posvátným rytmem Země. Tento průvodce poskytuje také základy keltského písma ogamu, představuje stromový kalendář a popisuje, jak meditovat, podnikat šamanské cesty, aplikovat základy feng-šuej do svého domova, kouzlit a provádět rituály. Druhá část knihy je praktickou příručkou a uživateli poskytne rozsáhlé informace o padesáti druzích stromů, včetně jejich základních znaků, jejich postavení v lidových tradicích, jejich moci a souvislostí s ročními obdobími. (stromy a magie)Další kniha za 194,-Kč Kuchařka pro čarodějky
Nová kniha známé čarodějky Marcely Košanové potěší své čtenářky jedinečnými radami pro čarování v kuchyni. Jeho základem je znalost síly bylin a jejich kombinací. Víte, že bazalka, heřmánek, kopr, ibišek, levandule, ale i fazole nebo hrách přinášejí lásku? Recepty na bylinné koupele, čaje, aperitivy, ale také polévky, hlavní jídla a čarodějnické nápoje jsou zde jen pro inspiraci, protože každá čarodějka může obyčejné jídlo proměnit bylinami v jídlo kouzelné. Pomůže k lásce, ke štěstí, úspěchu i zdraví.

Kniha Medicína posvátných stromů od Ellen Hopmanové je z nakladatelství Fontána za 253,-Kč
Popis
Tato kniha je živoucím odkazem dávné tradice, předávané po celá staletí z generace na generaci. Starodávnou ogamskou abecedu stromů, jejíž každé písmeno je obestřeno duchovní a medicínskou tradicí, používali druidové k magické práci i k uctívání mrtvých. U každého posvátného stromu uvádí autorka s ním spojené druidské duchovní praktiky, bylinné receptury a použití stromu v lidové tradici. Popisuje rovněž význam stromů při keltských oslavách ihně a jiných slavnostech.


Kniha Andělé, dévové a duchové rostlin s podtitulem Rostiny a šamanismus od Storla Wolfa z nakladatelství Fontána a je v ceně kolem 260Kč
Popis knihy:
Rostliny jsou mocnější, než si obvykle myslíme.Jako makroskopiské bytosti předávájí světelné síly kosmu a oživují zemský povrch.Tato kniha má být krokem k obnovení přerušené komunikace mezi člověkem a rostlinami.Příloha s praktickými návody k meditacím usnadní kontakt s duchy rostlin.


další knížka není přímo o čarodějnictví, ale zaujala: Tajná učení rostlin od Buhnera
Popis knihy:
Naprosto nezbytná kniha pro bylinkáře, léčitele, zahradníky, milovníky přírody a pro každého, koho někdy dojaly k slzám každodenní zázraky přírody."Lidstvo nedokáže přežít bez léčiv a potravin, které mu dávají rostliny. Počet rostlinných druhů na Zemi se odhaduje na 400 000 a mnoho z nich zůstává lidem neznámých. Ačkoli pouze nepatrná část z nich byla západními botaniky určena a zařazena, jistě se dá tvrdit, že mnohé z rostlin na západě neznámých jsou známé domorodcům, kteří žijí v přirozených oblastech jejich výskytu.
Koupit se dá za 266,-Kč


Ball Martin je autor další dost zajímavé knížky jakési studie s názvem Duše šalvěje
Popis
Šalvěj divotvorná je nesmírně silná psychoaktivní rostlina pocházející ze starého Mexika. V současnosti je široce dostupná jako šamanská bylina a lze ji volně zakoupit prostřednictvím internetu. Kdysi záhadná a málo známá rostlina se tak zařadila mezi nejvýznamnější psychedelické látky. U příznivců entheogenů se těší zvláštní úctě díky jedinečným zážitkům, které zprostředkovává svým rychlým účinkem. Může vyvolat šamanské a hluboce mystické stavy vědomí, používá se v léčitelství, při šamanských cestách a při pokusech o duchovní vhled. Šalvěj divotvorná tedy není rostlina, se kterou by si člověk mohl jen tak zahrávat. Ska Maria Pastora, jak se někdy nazývá, není droga vhodná na večírky a nemá prakticky žádnou zábavnou hodnotu. Světy, které nám šalvěj otvítá, mohou být někdy příliš složité a obtížné na to, abychom si s nimi uměli poradit, orientovali se v nich a včlenili je do našeho běžného života. Tato kniha se pokusí přiblížit nejlepší možné přístupy a praktiky v rituálním užívání této rostliny sloužící osobnímu duchovnímu rozvoji. Kniha jednoduše a srozumitelně vysvětluje základní principy tohoto potenciálně obtížného procesu neboť teprve tehdy, když porozumíme sobě samým, můžeme pochopit vesmír, ve kterém se nalézáme.
Koupit se dá za 163,-Kč

Všechny vybrané knihy se dají koupit v internetovém obchodě www.knihy.abz.cz a konkrétně tyto se najdou pod hesly: magie - čarodějnictví - magické rostliny.


Trochu jiné karty a k tomu knihy

31. července 2012 v 19:27 | Deborah |  Literatura, knížky i karty - novinky i starší

Kniha: Poselství Bohyní -- kniha a 44 karet
První kniha a karty je od Virtue, Doreen s názvem Poselství Bohyně a vydalo nakladatelství Synergia a k dostání je např. v internetovém knihkupectví www.knihy.abz.cz v ceně 308Kč.

Bohyně jsou mocnými andělskými bytostmi plnými přetékající lásky. Jsou připraveny pomoci vám v kterékoli oblasti vaho života. V souboru 44 karet, které pro vás připravila autorka několika desítek andělských bestsellerů Doreen Virtue, se seznámíte s bohyněmi mnoha kultur a dozvíte se, jak vám mohou pomoci. Každá karta vám přináší poselství o tom, jak můžete zlepšit kvalitu svého života, zdraví, vztahů, finanční situace, kariéry i své duchovní cesty. Nádherně umělecky zpracované karty zobrazují mimo jiné Kuan Jin, Lakšmí, Brigit, Isis a Athénu. Najdete zde také keltské bohyně, ale i bohyně mayské, egyptské, řecké, tibetské, buddhistické a další. Nechybí ani příručka, která vám pomůže co nejpřesněji vykládat karty nejen sobě a svým milovaným, ale i vašim klientům. Jakmile tyto karty začnete používat, pocítíte, jak do vašeho života vstoupí božské kouzlo, tak příznačné všem bohyním.

A další kniha a karty jsou tematicky podobné předešlému souboru: Poselství bohyně -- Ájurvédská astrologie v terapii od autorky Kiefer, Eva-Maria a dá se sehnat ve stejném knihkupectví za cenu 380,00Kč.

Tato sada karet nám pomůže naladit se na Bohyně moudrosti. Meditace nám umožní hluboce se napojit na jejich energii a uskutečnit potenciál, jenž se v nás skrývá. Přitom nám budou pomáhat barevné karty - jantry - symbolizující jejich energetickou kvalitu. Obrazné symboly mají hluboký účinek. Slova snadno zapomeneme, ale tyto obrazce nikoliv. Kontakt s ženským aspektem kosmické energie je jako ruka, vedoucí nás říší věčných proměn všech projevených forem. Bohyně v tantře ztělesňují ženský aspekt Boha. Bohyně jsou zároveň symboly určitých manifestací - určitých forem projevu. Obřady a meditace nám pomohou rozvíjet tyto energie a provádí se to prostřednictvím manter a janter, což jsou slova síly a jejich geometrická vyjádření.

Přidávám odkaz na karty, které jsou odlišné od předešlých, ale též určené ženám a dívkám, které se zabývají jak esoterikou tak sami sebou. Je zde galerie velké arkány ze sady tarotu čarodějnic:

Ryby

30. července 2012 v 21:40 | Deborah |  Byliny a zvěrokruh
znamení Ryb
Zdravotní problémy Ryb se často soustřeďují do nohou (od kotníků dolů), ať už to jsou různé infekce (plísně), otoky, únava, ploché nohy apod. Pokud volí alkohol a opiáty jako únik z reality, tak se jim to nevyplácí. Trpí pak chorobami vyplývající z emočních problémů a přílišné citlivosti, různými alergiemi apod. Neurózy, stresy a deprese jsou mnohdy násobené silným sexuálním pudem. Pocity smutku řeší jídlem a tak mají sklon k tloustnutí. Mezi slabé stránky Ryb patří i štítná žláza.


Koupel pro unavené nohy
Pomůže vratič obecný nebo taky olšové listy. Připraví se silný odvar ze 3 hrstí vratiče nebo olše nechá se ustát a používá se jen ke koupeli nohou. Studená voda a olše to byla první pomoc k otlakům z bot a na unavené nohy a listy olše si pocestní vkládali přímo do bot.

Proti chuti na alkohol
Zahání odvar ze sušeného kořene anděliky lékařské: 2 kávové lžičky podrceného kořene anděliky se mírně povaří v 1/2 litru vody a pije se 2x denně po 1/4 litru.


Deprese a špatný spánek
těžkomyslnost a melancholie
při těchto potížích sáhneme po bylinkách meduňce a brutnáku lékařského a připravíme směs těchto bylin se stejných dílů, připravuje se pak jako nálev a pije se 2 hrnky denně a to nejlépe na noc. Meduńka jak je známo je uklidňující a brutnák tonizuje a rozveseluje. Proto se čaj může pít při těžkomyslnosti a melancholii. Má mírně euforické účinky a tak lze počítat i se sny. Je to ranní čaj pro studenty, kteří mají obavy před zkouškami a večerní čaj na pěkné sny.

Ve formě čaje i lihových extraktů lze použít i byliny třezalku tečkovanou, fialku vonnou nebo dobromysl obecnou. O třezalce doporučuji najít informace v herbářích nebo také na internetu. Hodně záleží z čeho nespavost pramení a proto je moc důležitý výběr bylinek.


Problémy s nadváhou
bylinkové i redukční čaje
připravíme si tyto byliny:
kontryhel obecný 2 díly
maceška polní 1 díl
řebříček obecný 1/2 dílu
nebo
list bříza bělokorá 20gr
list i květ maliníku obecného 20gr
květ trnky obecné 15gr
zlatobýl celík 10gr
drcené plody šípku 5gr
měsíček 5gr
1 lžička směsi se spaří šálkem vody a nechá se 10-15minut luhovat. Pijí se takhle 2-3 šálky denně.
Čaje mají i močopudné a čistící účinky, ale pro správné redukční výsledky je nutné dodržovat odlehčovací dietu.

Diety dávají dost zabrat a tak se doporučuje na posilnění účinný zelený nápoj. Ten se může od jara do zimy. Jde o vitamínový doplněk k odlehčené dietě.
3 hrsti kopřivy dvoudomé
1 hrst mladé pampelišky listy
1 hrst řebříčku obecného listu
1 hrst brutnáku lékařského
3 hrsti jetele luční
Pokud 1 či 2 byliny vynecháme není na závadu. Vše se rozmixuje s polovinou vody (1/2l) převařené vody, pak necháme 2 hodiny luhovat a pak přecedíme přes jemné síto. Pije se čerstvé jako vitamínová a minerální bomba.


Štítná žláza
Na vyrovnání funkce štítné žlázy a při její nadměrné funkci dobře působí bylina karibinec evropský. Zároveň zklidňuje bušení srdce a nervy. Tlumí látkovou výměnu. Při hyperfunkci štítné žlázy je vhodné dodávat draslík a řeřichu.
čaj z karibince
5 dílů karibince a 3 díly violky trojbarevné - na hrnek 1-2 čl směsi a denně 2-3x šálek a při dlouhodobém užívání po poradě se svým lékařem.
čaj z chaluhy bublinaté
Tato bylina obsahuje jód a používá se při snížené funkci štítné žlázy s následným tloustnutím. Hodně nutná je v tomto případě nejprve lékařská diagnóza. Tento čajík lze koupit v lékárně a maximální dávka je 5g na šálek vody, užívá se jednorázově, ale pije se po částech 2-3x během dne. Chaluha zvyšuje metabolismus štítné žlázy a tím i celého těla. Z tohoto důvodu se přidává i do redukčních čajů.
Čaj při potížích štítné žlázy
Léčbu můžeme podpořit tímto čajem, který obsahuje řadu minerálních látek (např. draslík, jód, křemík, železo, hořčík, zinek, fosfor aj.).
čaj - měsíček zahradní, kopřivu dvoudomou a řebříček obecný dáme stejným dílem nebo dle možnosti. připravíme 1/2l nálevu, který po doušcích popíjíme během dne.
Když zlobí štítná žláza, jsou vždy vhodné třešně a višně (plody i tinktura ze stopek - obsahují zinek, mangan, hořčík).
Tinktura - stopky třešní nebo višní zalijeme 60% alkoholem, aby byly zakryté. Necháme několik dní macerovat a užíváme 3x denně 8-10 kapek.


Mast z černobýlu na zatvrdliny, tuhá místa
Ve svém herbáři ji radil Mathioli jako osvědčený prostředek. Píše: "... v týle i pod bradou potírat černobýlem rozetřeným se sádlem - vole rozhání." Černobýl totiž "otvírá, vyvodí, ztenčuje, roznáší, rozděluje...", jak praví lidová moudrost.

Jako změkčovadlo slouží také komonice lékařská a obklad, kterému se říká melilotová náplast. Komonicová mast je na otoky, zatvrdliny všeho druhu. Dá se sehnat v lékarně nebo se vyrábí podobně co mast měsíčková.


Šalvěj lékařská

30. července 2012 v 21:40 | Deborah |  Byliny, koření, rostlinky
Šalvěj lidově - babské ucho, smrtky, babí roucho, babí břich a také salvija nebo i sylva
Latinsky Salvia officinalis česky Šalvěj lékařská


Tento druh je jeden z asi kolem 900 druhů šalvěje. Právě šalvěj lékařská patří do hluchavkovitých a je nejznámější a v léčitelství je nejvíce využíváná. Slovo salvia pochází z latinského salvare - spasit vyléčit.

Od 16.století pochází též pověsti o moci této byliny a to, že kdo pěstuje na zahrádce šalvěj nikdy nezestárne. Šalvěj se v dřívější dobách zřejmě spíše květ používal co by zubní kartáček. Až později bylo opravdu zjištěno, že šalvěj, jelikož má protizánětlivé účinky je přímo bylinkou nejen pro prevenci, ale i pro léčbu různých zánětů a to právě zánětů dutiny ústní a i k doléčení zregenerování při trhání zubů.


Šalvěj pochází ze Středomoří, kde se odpradávna pěstuje. U nás na zahrádkách často zplaňuje, ale při pěstování se doporučuje vyměňovat jednou za pět let nebo keříky omlazovat, jelikož dřevnaté části nenesou tolik a prý nejsou listy už tak léčebně účinné. Další poučkou pro pěstitele šalvěje je i zásada, že právě typické květy této bylinky nenecháváme na rostlině dlouho kvůli vysilování tvorbou semen. Květy se léčebně nevyužívají a to z důvodů, že neobsahují ty správné látky k léčbě, ale nic nebrání využívat jich jako ozdobu třeba letního salátu a nebude vadit ani pár květů v čaji. Jsou poživatelné a jedlé.
Šalvěj je vlastně polokeř dorůstající 30-50cm a listy jsou podlouhé vejčité, jemně vroubkované, už při dotyku typicky voní a jsou měkké a plsnaté nemají tedy rovný povrch. Lístky jsou dlouhé až 8cm a až 3cm široké a mají světle zelenou stříbřitou barvu. Šalvěj se rozvětvuje a tím se mění i velikost lístků díky našemu průběžnému odstřihávání lístečku a to na čaj, do kuchyně i jako první pomoc při štípnutí hmyzem. Kvetou v červenci, někdy už v červnu až do srpna a jde o tmavě fialové květy s fialovo-nachovými středy a kvítečka jsou ne náhodou podobné hluchavce.Sbíraná čás je list latinsky folium salviae a nať herba salviae a sbíráme již zhruba od května do června. Pro zdatné bylináře právě list se sbírá jak je Měsíc ve vodním znamení a nať když je Měsíc ve vzdušném znamení. Další věcí je, že listy, které chceme nasušit do zásoby tak pro jejich kvalitu a hlavně aby nehnědly, sbíráme před květem a to kolem 12.hodiny za suchého počasí a nikdy ne vlhké! Suší se pak ve stínu a co nejrychleji a v sušičce by ty teplota neměla přesáhnout 35°C. Sušená nať by měla být zelenavá až stříbrošedá a má silný kořenitý pach a kořenitou, hořkou a svíravou chuť. Takto připravená nať či list je připravena k další výrobě třeba domácích likérů, tinktur dále klasicky jako čajový nálev, koření nebo do čajových směsí kde udává tón.


Účinné látky šalvějové drogy jsou silice jako thujon, salviol a cineol, třísloviny, oxyterpenové kyseliny, estrogenní hormony a amid kyseliny nikotinové.

Šalvěj v malých dávkách snižuje vylučování potu, působí protizánětlivě, svíravě, baktericidně a podporuje vylučování moči. Působí blahodárně na mozek, nervy, oči a žlázy. Ostří smysly a paměť, tlumí stařecký třes. Působí na kůru velkého mozku a tak přípravky z šalvěje jsou balzámem i při duševní vyčerpanosti. A co více zlepšuje koncentrační schopnosti a dovede uvolnit psychický přetlak. Je i japonské přísloví, které je přímo o šalvěji a dokládá to snad právě, že tyto vlivy šalvěje na psychiku jsou známy již z dřívějších dob před důkladným prozkoumáním rostliny.


Šalvěj má široké léčebné uplatnění. Poslouží při plicních nemocech, chorobách žlučníku, jater, žaludku a ledvin a všech nemocí s tím spojené, obrně, onemocněních míchy, žláz, chvění končetin, nadýmání, zánětech hrtanu a dutiny ústní, krvácení dásní a uvolnění zubů (kloktání), posiluje celé tělo, zabraňuje záchvatům mrtvice a omezuje sekreci mléka.

Nálev z šalvěje také čistí krev, odvádí hleny z dechových orgánů a žaludku, slouží jako amarantum. Ušetří i vyoperování mandlí pokud se právě čaj z šalvěje včas pije.

Prostředky z šalvěje:
Odvar: počítá se s 2-3 sušené drogy na 1/4 l vody, šalvěj se nasype do studené vody a 3 minuty se vaří a pak se scedí a pije se vlažný, 1-2 šálky denně.
Proti pocení se užívá odvar po lžících a to každé dvě hodiny.

Tinktura se vyrábí vyluhováním sušené drogy 50gr v 1/2l koňaku nebo jiného destilátu a nechá se v dobře uzavřené láhvi 10 dní stát za občasného protřepání, užívá se pak 30 kapek na lžíci vody 3krát denně proti pocení.
Na obklady potom 30 kapek tinktury se rozředí vodou a přikládá na místa postižená hmyzím kousnutím.

Prášek: sušené listy rozdrtíme nebo rozemeleme na jemný prášek a užíváme 3 krát denně na špičku nože proti
pocení, průjmu, nechutenství a při žaludečním kataru.

Luna v Rybách 4.8. a 5.8.

30. července 2012 v 21:36 | Deborah |  Luna - zápisky
4.8. sobota /17.lunární den symbolem nebo znamením je Zvon a patronkou Šakti/
5.8. neděle /18.lunární den symbolem je Zrcadlo, které nastavujeme/
tyto dny je Luna v Rybách a v ubývající fázi.
- Pozornost se zaměřuje na nohy, prsty u nohou, chodidla, lymfatický systém to jsou části těla řazené právě ke znamení Ryb
- Dopřávat se mají masáře a zábaly chodidel
- Tyto dny se nemyjí vlasy
- Intenzivnější vnímání vlhkosti
- Zvýšená aktivita a rozvinutí sil
- Možnost odstranění nežádoucího
- Tělo vydává země vydechuje

Luna v Rybách je nejlepší pro udělání si času k meditacím a to nejlépe venku v přírodě na klidném místě. V této době určitě prospěje i večerní procházka je-li možnost u moře po pláži nebo alespoň dívání se na vodu hlavně tu klidnou. Je o hledání poznání a i k návštěvám svatých míst. Je doba snění, zpěvu, hudby i romantiky.
Není vhodné začínat nové věci nové projekty na to se radí počkat pár dnů a zaměřit se na dokončení již rozdělané práce.Další radou hlavně v domácnosti upotřebitelnou je vrhnout se na praní prádla hlavně prý se lépe než jindy odstraňují skvrny i za použití menšího množství pracího prášku.

Jsou dny listů, ale Luny ubývá a tak pro sběr to není moc příznivé. Přesto když je sucho je dobré sbírat třeba máty peprné, máty jablečné, bazalky (tam už odstraňovat květy). Dále se dá žhnout celá meduňka a po usušení zdrhnout jen lístky od natě. Ještě lze sbírat listy maliníku, ostružiníku a dál je použít k fermentaci nebo jen nasušit a udělat si zásoby na zimu. Ubývající Luna je příznivá pro sběr kopřivy, ale i pití kopřiv je hodně prospěšné a hlavně účinné.

Luna ve Vodnáři 1.8.- 3.8.2012

30. července 2012 v 21:36 | Deborah |  Luna - zápisky
středa 1.8. Lughnasad
čtvrtek 2.8. úplněk ve Vodnáři
pátek 3.8.2012
Tyto dny je Luna ve Vodnáři a ve čtvrtek úplněk a Lughnasad ve středu je jedna z čarodějných oslav.
Vodnář je co se týče na těle člověka odpovídající za lýtka, kotníky, bérce, paty, játra a i prokrvování dolních končetin. Varuje se před dlouhým stáním a hlavně ti kdo trpí na křečové žíly a jejich otoky se doporučuje koupel v odvaru květů z kaštanu koňského. Na internetě se najde spousta receptů a dá se používat i plody kaštanu jen se nemá nohy při těchto potížích, bolestech, masírovat. Dvojnásob prospěje pak odpočinek nohou.
Alkohol v tomhle období se nemá vůbec, protože ve dnech kdy je úplněk ve Vodnáři je právě Slunce ve Lvu a k utišení žízně není alkohol vhodný.
V těchto dnech se objevuje zvýšený zájem o mystéria a tajemství. Je nejlepší doba pro nové nápady, plánování budoucnosti a práci mezi lidmi.

Při úplňku nesázíme ani nepřihnojujeme, ale je dobrý čas na sběr bylin. Rostlinou dne je kaštan, ten v tomhle období nekvete a ani nemá dozrálé plody a tak bývá jen symbolem hvězdného znamení Vodnáře. Sbírají se léčivé květy či kvetoucí natě. Může to být dobromysl, mateřídouška, heřmánek, měsíček lékařský, řebříček, i druhé sedmikrásky, někdy ještě violky a plno dalších.
Vůbec Luna ve Vodnáři a hlavně úplňek v tomto znamení je nejlepší začátek pro studování astrologie. Vládnoucí planetou Vodnáře je Uran a symbolizuje to jak rebelství, novátorství, inovace, převraty tak právě mimo další a jiné astrologii.

Luna v Kozorohu 30.7. a 31.7.

30. července 2012 v 10:45 | Deborah |  Luna - zápisky
pondělí a úterý 30.7. a 31.7. od 9:30 Luna v Kozorohu a jsou to poslední dva dny I.čtvrti. V těchto dnech se snadno způsobují úrazy a vůbec se má dát pozor na klouby, kosti a to hlavně při sportu. Kozoroh ovlivňuje kostru, kolena, klouby, vazy, šlachy, pokožku i kůži.

12.lunární den a symboly jsou Srdce a Číše což je samo o sobě dosti výmluvné a důležité je srdíčko, 5.čakra i láska.
Rostlina těchto dnů
V těchto dnech se má úplně zapomenout na kořeněná jídla a čokoládu.
Jsou tendence k pesimismu, nespokojenosti a depresím, jelikož i znamení Kozoroha nemá tolik optimismu a patří k těm méně "veselým". Jsou, ale dobré organizační schopnosti, realismus, opatrnost.
Bylinkáři se zaměřují v tomto dni na sběr podzemních částí rostlin jako je oddenek nebo kořen, ale i hlízy, cibule. U kořenů je pro lepší účinnost látek dobré počkat se sběrem až no podzim, ale myslím pro pampelišku tohle nemusíme až tak dodržovat a pár těchto kořenů si vykopnout, omýt, nasušit, opražit a připravit si tak vlastní nahrážku kávy. V těchto dnech se vysevá třeba cibule, aby rostliny před zimou dorostly.

Lev

29. července 2012 v 11:32 | Deborah |  Byliny a zvěrokruh
znamení Lev
Vitální Lev si musí dát pozor na choroby cév a srdce, mívá potíže s krevním tlakem, krevním oběhem a otylostí. Trpí často bolestmi páteře a kloubů. Také žlučník může Lvy trápit častěji než ostatní. V mládí mívají časté vyrážky a rychlé horečky. Chronickými chorobami Lvi většinou netrpí. Měli by ale hodně spát a vědomě se učit umírněností ve všem. Dále by se měli vyvarovat problémů plynoucím z nestřídmosti a bez zábran uspokojovaných vášní (alkohol, zábavy). Vzhledem k jejich povaze to pro ně však není jednoduché.

Bylinky "na srdce" a cévy
krevní tlak snižuje: hloch obecný, česnek kuchyňský, jmelí bílé (bez bobulek), srdečník lékařský, jablečník obecný, jablka nejlépe dvě denně nebo tzv.jablečné dny, plody bezu černého a to 1 lžička denně a dlouhodobě
krevní tlak zvyšuje: rozmarýn lékařský, lékořice lysá, kukuřičné čnělky, káva, máta, lípa srdčitá (jen při dlouhodobém užívání)
na vyrovnání kolísavého tlaku: čaje na regulaci krevního tlaku

Čaj a tinktura z hlohu obecného
přípravky z hlohu posilují srdeční sval a rozšiřují koronární cévy. Je to jedna z nejlepších bylinek pro choroby stáří a o hlohu se říká, žeprodlužuje věk. Snižuje frekvenci tepu, celkově zklidňuje, výborně působí i v období klimakteria, vhodná je proti nespavosti.
Čaj: 2ČL sušených květů i mladých listů na 1/4l vody krátce přejít varem a nechat 10minut louhovat pak scedit a pít 2x denně. Výsledky sedostaví asi po šesti týdnech. Hloh se neužívá součastně s léky, které obsahují náprstník (digitalis).
Tinktura: květy a mladé listy se naloží do vodky, slivovice nebo jiné lihoviny tak, aby byly plně zakryté. Po týdnu se už může používat 10-25kapek do vody 3x denně, po dobu dvouch měsíců.

Čaj z hložinek: odvar nebo výluh - 1 ČL drcených hložinek na 1 šálek a používá se dlouhodoběji.
Saláty z hlohu:
- hlohové pupeny můžeme míchat i s jinými druhy zelenin nebo je můžeme přidávat do různých bramborových salátů
- hlohový salát: 1/2 litru mladých pupenů i lístečků hlohu obecného, malá sklenice červené řepy nebo i čerstvá uvařená pokrájená na
kousky, ocet nebo citron dle chuti, sůl, pepř, trochu cukru, případně jogurt nebo zakysanou smetanu
- bramborový salát s hlohovými pupeny: 1kg vařených brambor, cibule, 2 vařená vejce, 1/2l pupenů a mladých lístků hlohu, 3 lžíce oleje,
sůl, pepř

Směs při srdeční neurastenii
srdeční kapky nebo čaj se připraví z:
dvouch dílů meduňky lékařské
jednoho dílu srdečníku lékařského
jednoho dílu hlohu
jednoho dílu máty
čaj klasicky 1-2ČL na hrnek a kapky se připraví naložením bylin do vodky,
slivovice v poměru 1:1 a nechá se 14 dnů odležet pak se užívá
20-30 kapek do vody.

"Lví čaj"
Připraví se ze stejných dílů hlohu obecného, srdečníku lékářského, třezalky tečkované a meduňky lékařské. Pije se delší dobu, asi 2x 14dní,s týdenními přestávkami. Příprava je 1-2ČL směsi na hrnek vody, spařit, nechat 10 minut ustát a pít 2-3x denně.

Další bylina pro zlepšení srdeční činnosti je srdečník lékařský zvaný též buřina srdečník. Mimo jiné je na odstraňování nervózního bušenísrdce, "třas" srdce, píchání srdce, pomáchá při úzkosti, neklidu a hysterii. Celkově zklidňuje a tak se používá podobně jako kozlík lékařský,ale je prý 3-4x účinnější. Působí podobně jako náprstník (digitalis), ale není nebezpečný. Je též výborným lékem proti skleróze věnčitých tepen.
Srdečník se používá ve formě čaje, prášku, tinktury nebo vína. Na odvar se svařeným vínem, který je obzvláště účinný a chutný se k sušenébylině srdečník ve víně přidává med a koření jako skořice, anýz, hřebíček. Tento svařák se pije jako lék.
Další je "Ruský recep": 1 lžička srdečníku lékařského a 1 lžička řebříčku obecného zalijeme čtvrt litrem vody a necháme přikryté odstát.
Sladíme medem a pijeme 1-2 hrnečky denně při srdečních potížích.

Srdeční víno
Do červeného vína naložíme hloh obecný, srdečník lékařský a meduňku lékařskou a to hrst bylinek na 1 litr. Necháme týden macerovat a pak užíváme jen jako lék a to 1 malou skleničku 1-2x denně. Alkohol zvyšuje účinek bylin.

Další přípravky pro zdravé srdce jsou z petržele, ze jmelí bez bobulek a proti kornatění tepen jak česnek tak česnek s hlohem.

Na kolísavý krevní tlak
kokoška pastuší tobolka 30gr
hloh obecný květ i list 40gr
jmelí bílé bez bobulek 30gr
Maceruje se přes noc 2 čajové lžičky a ráno se přihřeje a pije a může se 2x denně šálek.

Oživující koupel
Je vhodná na vyrovnání kolísavého krevního tlaku, na celkovou tonizaci při psychickém i fyzickém vyčerpání: 1,5 šálku lístků rozmarýnulékařského a 1/2 šálku květů levandule klasnaté uvést do varu a nechat pod pokličkou 10 minut vyluhovat. Scezené přidat do vody procelkovou koupel. Koupel má být maximálně 38°C teplá a nemá trvat déle než 15-20 minut. Bylinný extrakt z rozmarýnu a levandule můžetekoupit už hotový v bylinkářství.

Čaj proti kornatění cév
rozmarýn lékařský, levandule klasnatá, máta peprná a řebříček obecný a to vše stejným dílem 1-2 čajové lžičky na 1/4litry vody a pije se 1-2x denně malý šálek před jídlemPotíže se žlučníkem
Kořínkový čaj na žlučník
kořeny pampelišky, pýru plazivého a čekanky obecné, vše stejným dílem; 2 čl drcených kořínků se mírně povaří ve 1/4l vody a čaj se pije podle potřeby, nejlépe ráno před jídlem

Žlučníkový a jaterní čaj
je vhodný při žlučníkových potížích, připravíme si směs:
3 díly pampelišky kořen i mladý list, 3 díly ostropestře mariánského, 2 díly řepíku lékařského, 2 díly měsíčku zahradního, 1 díl maliníku obecného, 1 díl řebříčku obecného - směs 1-2 lžičky na hrnek se nechá krátce přejít varem a 10minut se nechá ustát a pije se ráno a večer po dobu 10 dnů;
a při akutním stavu (záněty, žlučové kameny, záchvaty) uvolňuje křeče čajová směs:
máta peprná 30gr
zeměžluč lékařská 20gr
meduňka lékařská 20gr
pelyněk pravý nebo černobýl 10gr
mochna husí 10gr
a 2 čajové lžičky sušené směsi je na 1/4l vody, spaříme a necháme ustát a pije se při potížích


Další bylinkou pro Lvy je měsíček zahradní, který zklidňuje srdce i duši a tím i lví zlost a netrpělivost, je účinným prostředkem na nemoci jater a na choroby, které s játry souvisejí a povzbuzuje sekreci žluči. Působí dobře i na lymfatické žlázy, a tak se dobře uplatní při různých otocích, zánětu mandlí, při oslabené imunitě těla. Je výborným antiseptikem - dobře hojí rány. Ve formě obkladů je jedním z nejlepších prostředků na křečové žíly.

Vyrážky na akné či horší pleť
Jeden recept za všechny je čistící čaj obsahuje
50 gr kopřivy dvoudomé
30 gr jehlice trnité
20 gr tymiánu obecného
a tohoto čaje je nutno vypít alespoň 1 litr denně, pak je velice účinný.


Spánek
Čajů na nespavost je nepřeberno receptů a vybírám další a ne tolik známou směs, kterou připravíme z:
30gr meduňky
20gr srdečníku
10gr bezu černého květu
15gr kozlíku
oddenek kozlíku se dá nahradit tinkturou z této byliny a do hrnku postačí 10-15kapek. Dává se jinak 1 čajová lžička, směs se nechá přejít varem a pije se na noc 2 hrnky.


Regenerační nápoj z aloe pravé
Umyjeme a rozmixujeme 30dkg listů aloe pravé a vlijeme do skleněné nádobky, přidáme 1/2kg medu, 7 dl červeného vína a 1/2 litru konzumního lihu. Vše dobře rozmícháme a vlijeme do 2 tmavých lahví. 5 dní necháme ve tmě a občas protřepeme.
Užívá se 1 čajová lžička 3x denně po dobu pěti dnů a dále 1 polévková lžíce 3x denně 1/2 hodiny před jídlem.
Aloe musí být nejméně tři roky stará.
Aloe zalijeme naposled 9 dní před přípravou.
Při užívání aloe se nesmí jíst nic, co by obsahovalo ocet.
Aloe působí jako posilující prostředek, podporuje regeneraci organismu po nemoci, prospívá při chudokrevnosti, při nechutenství a potížích s trávením, působí antibioticky a je mírně projímavá (s působením hlavně na tlusté střevo).


Magické souvztažnosti

29. července 2012 v 11:29 | Deborah |  Magie rostlin

Akát: ochrana, jasnovidnost
Africká fialka: spiritualita, ochrana
Aloe: ochrana, štěstí
Aloisie trojlistá: ochrana, láska
Amarant: ochrana, uzdravování zlomených srdcí
Andělika: ochrana, exorcismus
Anýzová semínka: ochrana, očištění
Avokádo: láska, smyslnost, krása


Badyán: duševní schopnosti, štěstí
Banán: plodnost, prosperita
Bazalka: láska, bohatství, ochrana, očištění, exorcismus
Blín: láska
Bobkový list: moudrost, ochrana, psychické síly, jasnovidnost, exorcismus, očištění, síla uzdravování
Borovice: plodnost, očištění
Brambořík: láska, plodnost, ochrana
Břečťan: ochrana, uzdravování
Bříza: očištění
Bukvice lékařská: ochrana, očištění

Cedr: očištění, uzdravování
Celer: intelekt, psychické síly, smyslnost
Cesmína: snová magie, ochrana, rovnováha

Cibule: prosperitra, očištění, ochrana, exorcismus, uzdravování
Cypřiš: ochrana, posvěcování


Čajovník čínský: bohatství, odvaha, síla
Černý bez: ochrana, láska
Česnek: ochrana, uzdravování, exorcismus

Divizna: odvaha, ochrana, zdraví
Dub: plodnost, ochrana, dlouhověkost

Eukalypt: uzdravování

Fialkový kořínek: věštění, láska

Gardénie: láska, vášeň

Heřmánek: prosperita, meditace, relaxace, navozuje spánek
Hloh: ochrana, rybaření
Hořčičné semínko: plodnost, ochrana, intelekt
Hřebíček: ochrana, láska, peníze, uzdravování
Hyacint: ochrana, spokojenost, láska

Chmel: uzdravování
Chrpa: parapsychologie

Jablečník obecný: ochrana
Jablka: uzdravování, láska
Jalovec: ochrana, láska
Janovec metlatý: ochrana, očištění, kouzla větru
Jasan: ochrana
Jasmín: láska, peníze, věštecké sny
Javorové listy: láska, peníze, dlouhověkost
Jeřáb: ochrana, uzdravování
Jetel: peníze, láska, štěstí, ochrana, odpuzuje negativitu, zastavuje pomluvy
Jitrocel: uzdravování, síla, ochrana
Jmelí bílé: ochrana, plodnost, uzdravování, parapsychologie


Kadidlo z pryskyřice stromu rodu Boswellia: ochrana, očištění, posvěcování, exorcismus
Kaktus: ochrana
Kapradí: ochrana, láska
Karafiát: ochrana, uzdravování, energie
Kardamom: láska, smyslnost
Kmín: zdraví, smyslnost, intelekt, ochrana
Kmín luční: ochrana
Kopr: ochrana, peníze, smyslnost, láska
Kopřiva: ochrana, exorcismus
Koriandr: láska
Kosatec: očištění, moudrost
Kostival: ochrana při cestování

Levandule: láska, ochrana, očištění
Libeček: láska, očištění
Líska: plodnost, ochrana, duševní schopnosti
Lopuch: ochrana, očištění

Maceška: láska
Majoránka: láska, spokojenost, zdraví, peníze, ochrana
Mandle: prosperita, moudrost, peníze
Mandragora: ochrana, plodnost
Máta: peníze, štěstí, cestování
Máta peprná: uzdravování, očista
Máta polej: ochrana, exorcismus
Meruňka: láska
Měsíček lékařský: sny, obchod, právnické záležitosti, láska, jasnovidnost
Muškátový květ - koření: psychické schopnosti, intelekt
Muškátový oříšek: peníze, štěstí, zdraví, věrnost, jasnovidnost
Myrha: ochrana, očištění
Myrta: láska, plodnost

Nové koření: peníze, štěstí, uzdravení

Okurka: uzdravování, plodnost
Ostružiny: uzdravování, peníze
Otočník: jasnovidnost, uzdravování, zaříkávání, věštecké sny
Ovesná mouka: peníze, prosperita

Pačuli: láska, vášeň
Pampeliška: psychické síly
Pelargonie: láska, uzdravování, ochrana
Pelyněk černobýl: ochrana, jasnovidnost
Petrklíč: ochrana
Pětilist: ochrana, láska, prosperita, uzdravování
Pivoňka: uzdravování, zdraví, prosperita, komunikace s předky
Pomeranč: láska, spokojenost
Povijnice trojbarevná - kořen: prosperita
Proskurník topolovka: prosperita, ochrana

Routa vonná: ochrana, očištění, exorcismus, intelekt
Rozmarýn: láska, síla, uzdravování, spánek, očištění, intelekt

Růže: láska, psychická síla, věštění, plodnost, jasnovidnost
Řečík lentišek: jasnovidnost, projevování

Sasanka: uzdravování
Sassafras (kasťa): peníze, zdraví
Skořice: spiritualita, uzdravování, očištění, ochrana, vášeň, úspěch
Světlík: jasnovidnost

Šalvěj: ochrana, moudrost, uzdravování, prosperita
Šanta kočičí: kočičí magie
Šeřík: ochrana, krása, láska, exorcismus

Tavolník: láska
Topol bělavý: ochrana, intelekt, projevování
Tulipán: prosperita, láska, ochrana

Tymián: uzdravování, psychické síly

Vlaštovičník větší: ochrana, únik
Vlčí mák: plodnost, prosperita
Vojtěška: prosperita, peníze, působí proti hladu
Vrba: láska, věštění
Vřes: ochrana, vyvolání deště

Yzop lékařský: očištění, ochrana

Zázvor: peníze, úspěch, síla
Zimolez: prosperita, jasnovidnost, ochrana