Duben 2012

Byliny prospěšné k růstu vlasů a oživení

23. dubna 2012 v 21:34 | Deborah |  Bylinky
Z těhle bylin a některých částí bylin lze vyrobit oplachy a jiné prostředky co podporují růst vlasů. Pomáhají k tomu nejen látky co obsahují tyto byliny, ale působí a to především masírováním na vlasovou pokožku a tím na vlasové cibulky a na růst vlasů. Květy pro výrobu sbírám, když je Luna v některém ze vzdušných znamení tedy v Blížencích, Vahách či Vodnáři.
Kořeny v našem případě kopřivy a lopuchu se sbírají na podzim po dešti a ve dnech kdy Luna putuje některým se zemních znamení tedy v Býku, Panně nebo Kozorohu.
Pro kopřivovou vodu se dají použít i květy kopřivy, které svojí barvou splývají s listy. Jsou to drobná zelená kvítka a ty vídáme na kopřivám kolem konce května. Pro větší přehlednost i ty sbíráme zvlášť od listů kopřivy. Na oplach je právě dobrá kopřiva list, odvar z kořene kopřivy a dále na masírování kopřivová voda. Tato vodička buď se vyrábí, ale dá se i sehnat. Pokud ji vyrábíme konzervujeme ji lihem nebo lépe kvalitním olejem.
Důležitou částí je i aplikace všech těchto prostředků. Aby bylo vše účinné nedíváme tady tolik jako jindy na přesné dny, ale výsledky se dají víc očekávat právě ve dnech kdy Luna roste. Z magického hlediska lze sice dobře načasovat, ale nemá to tu tak velký význam. Záleží jak k tomu kdo přistupuju, mmožná nás rituál podnítí k vytrvalosti v péči o vlasy.
Tady jsou některé recepty, ale lze se insirovat i mými fotkami rostlin a vyhledat recepty jinde na internetě či v herbářích:
Olejový výtažek lopuchového kořene
25gr kořene lopuchu se nakrájí a zalije 100ml olivového oleje a nechá se 7 dní louhovat. Potom se přecedí a ráno a večer se potírá vlasová pokožka. Je to vhodný víc pro toho kdo má sušší vlasy a pokožka vlasů se mu přirozeně tak nemastí.
Kopřivový oplach
Veme se plný hrnec vody i 4l do toho se dá větší množství listů kopřivy zhruba na tento hrnec 3 hrsti čerstvých listů povaří se a nechá se odstát. Slijeme do čistého kýble a buď necháme vychladnout nebo při větší koncentraci lze naředit studenou vodou a hned použít k oplachování. Tato voda se používá k poslednímu oplachování.

- A na těchto stránkách najdete další recepty na oplachování vlásků http://www.zeny.cz/clanek/krasa/bylinky-na-pesteni-vlasu jsou tu další skvělé bylinky k tomuto kosmetickému účelu i máta, bazalka, heřmánek i na lesk a mírné zesvětlení, šalvěj i pro lesk a pro tmavší barvu, proskurník a další. A z vlastní zkušenost na dodání tmavé barvy a lesk je výborná šalvěj, černý čaj, odvar z cibulových slupek, ale hlavně odvar z ořešáku z listů i slupek ořechů.

- Kopřivová tinktura
1 díl listů kopřivy se naloží do 3 dílů čistého alkoholu a nechá se 14 dní na slunci. Pak se 3 polévkové lžíce této tinktury dá do 0,25 l vody a vtírá se do vlasové pokožky.

- Obměna této tinktury
I máta dobře působí na pokožku vlasů a tak kopřivu mícháme napůl z mátou a postup je zase stejný.

- Lichořeřišnice
I tato bylinka může být prospěšná.
Lichořeřišnicová voda: Vezme se 1 hrst květů lichořešnice popřípadě i listy a dají se do půl litru studené vody a toto se svaří 10 - 15 minut, Pak zchladí a přecedí se. Vtírá se do vlasové pokožky. Skladuje se zhruba týden až 10 dnů v lednici.

- LICHOŘEŘIŠNICOVÉ vlasové tonikum: nať lichořešnice 100g, list kopřivy 100g, nať brčálu barvínku ( ten neužívat vnitřně) 100g, cibule kuchyňská 25g. Tyto byliny se naloží do 0,7 - 1 litru lihu a uloží na teplé a tmavé místo a to na 14 dní. Pak se přefiltruje, rostlinná hmota se vylisuje a dá zpět do láhve. Tonikum se dá takto vtírat jemně do vlasové pokožky a to po umytí a mírném uschnutí vlasů, ale ne častěji než 1 za 14 dní.

- další recepty, které je možno vyzkoušet jsem našla na http://veruneecka.blog.cz/0905/bylinky-na-vlasy doporučuji a sama ty nové co neznám vyzkouším.


Psychika, spaní, hlava

12. dubna 2012 v 21:13 | Deborah |  Bylinky