Slunečnice roční

3. února 2012 v 20:26 | Deborah |  Magie rostlin
Vědecké jméno: Helianthus annuus

Planetární vládce: Slunce

Harmonické vztahy: živel - Oheň, rod - mužský, znamení - Lev, kámen - tygří oko, totem - drak, tarot - Slunce
Vztahy k božstvům: Apollón, Démétér, Hélios, Venuše

Sběr: Květy, listy a poupata sbírejte podle potřeby. Semena jsou zralá, když se celé plodenství skloní dolů. Plodenství se odřezávají celá a při sušení se pověsí. Když jsou úplně suchá, semena z nich úplně vypadnou. Ukládají se v papírových nebo plátěných sáčcích. Také listy se mohou usušit a uložit.

Lidové pověry: Nasypete-li lístky z květu slunečnice do vody, zvětší to požitek z koupele. Nosíte-li slunečnicová semena navlečená na niti jako náhrdelník, ochrání vás to proti neštovicím. Pěstujete-li slunečnice v zahradě ochraňujete ji před škůdci, slunce vám požehná a přinese vám to i štěstí. Ženy, které touží přijít do jiného stavu, dosáhnou svého cíle, budou-li při narůstajícím měsíci jíst slunečnicová semínka.

Léčivé vlastnosti:
Odvar ze semen se může použít při kašli, nachlazení, úplavici, černém kašli, zánětu průdušek a ledvin. Olej vylisovaný ze semen obsahuje vitamin F a má blahodárné účinky na pleť.

Použití v magii:
Slunečnice vždy představovala sílu, odvahu a aktivitu. Čaj, kadidlo nebo zakuřování zapálenými listy byly proto prostředkem k intenzivnějšímu sebeuvědomování při rituálech a meditacích a k přípravě na zvlášť náočné zkoušky. Při všech obřadech k poctě slunečních božstvech, zvláště při oslavách Coamhainu, se používal slunečnicový olej, kadidlo a dekorace z květů. Olejem se také světily léčivé kameny a drahokamy. Při rituálních oslavách se jedla slunečnicová semena buď syrová nebo zapečená do chleba a koláčů. Přidávala se a můžete přidat do salátů, nebo se z nich vařila náhražka kávy. Naklíčená semena se rovněž jedla v salátech a na sendvičích. Z čerstvých poupat se připravoval salát nebo se udusila a podávala jako zelenina. Vařením květů se získá žluté barvivo vhodné na roucha a jiné rituální oděvy pro Coamhain. Z vláknitých lodyh se podomácku vyráběl papír, někdy i textilie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama