Únor 2012

Slunečnice roční

3. února 2012 v 20:26 | Deborah |  Magie rostlin
Vědecké jméno: Helianthus annuus

Planetární vládce: Slunce

Harmonické vztahy: živel - Oheň, rod - mužský, znamení - Lev, kámen - tygří oko, totem - drak, tarot - Slunce
Vztahy k božstvům: Apollón, Démétér, Hélios, Venuše

Sběr: Květy, listy a poupata sbírejte podle potřeby. Semena jsou zralá, když se celé plodenství skloní dolů. Plodenství se odřezávají celá a při sušení se pověsí. Když jsou úplně suchá, semena z nich úplně vypadnou. Ukládají se v papírových nebo plátěných sáčcích. Také listy se mohou usušit a uložit.

Lidové pověry: Nasypete-li lístky z květu slunečnice do vody, zvětší to požitek z koupele. Nosíte-li slunečnicová semena navlečená na niti jako náhrdelník, ochrání vás to proti neštovicím. Pěstujete-li slunečnice v zahradě ochraňujete ji před škůdci, slunce vám požehná a přinese vám to i štěstí. Ženy, které touží přijít do jiného stavu, dosáhnou svého cíle, budou-li při narůstajícím měsíci jíst slunečnicová semínka.

Léčivé vlastnosti:
Odvar ze semen se může použít při kašli, nachlazení, úplavici, černém kašli, zánětu průdušek a ledvin. Olej vylisovaný ze semen obsahuje vitamin F a má blahodárné účinky na pleť.

Použití v magii:
Slunečnice vždy představovala sílu, odvahu a aktivitu. Čaj, kadidlo nebo zakuřování zapálenými listy byly proto prostředkem k intenzivnějšímu sebeuvědomování při rituálech a meditacích a k přípravě na zvlášť náočné zkoušky. Při všech obřadech k poctě slunečních božstvech, zvláště při oslavách Coamhainu, se používal slunečnicový olej, kadidlo a dekorace z květů. Olejem se také světily léčivé kameny a drahokamy. Při rituálních oslavách se jedla slunečnicová semena buď syrová nebo zapečená do chleba a koláčů. Přidávala se a můžete přidat do salátů, nebo se z nich vařila náhražka kávy. Naklíčená semena se rovněž jedla v salátech a na sendvičích. Z čerstvých poupat se připravoval salát nebo se udusila a podávala jako zelenina. Vařením květů se získá žluté barvivo vhodné na roucha a jiné rituální oděvy pro Coamhain. Z vláknitých lodyh se podomácku vyráběl papír, někdy i textilie.

Sněženka předjarní

3. února 2012 v 20:23 | Deborah |  Magie rostlin
Vědecké jméno: Galanthus nivalis

Lidové názvy: podsněžník

Planetární vládce: Měsíc

Harmonické vztahy: živel - Voda, rod - ženský, kámen - peridot

Vztahy k božstvům: Adónis, Attis, Ceres, Brigantia, Brigit, Isis

Sbírají se květy v únoru až v březnu podle potřeby.

Lidové pověry: V květomluvě představuje útěchu.

Použití v magii: V druidské kultuře byla sněženka - jako první jarní květinka. která rozkvétala kolem svátku Imbolc - spojována s tímto svátkem. Svým vzhledem symbolizovala čistotu a očistu země po předešlé zimě. V období Imbolc znamenala první nesmělé záchvěvy života v lůně Bohyně a oznamovala rozbřesk jara po tmavé části roku. Byla ozobou oltáře, dodávala lesku magickému kotli a vplétala se do věnců, které nosily kněžky vzývající Bohyni.

Kosatce

3. února 2012 v 20:22 | Deborah |  Zahrada
Kosatce se sázejí v červenci až srpnu anebo přesazují právě hned po odkvětu všeobecně v červenci do konce srpna. Sázet lze i v jiný termín, rostliny to ale oslabuje.
Kosatcům je nejlépe na slunném místě s dobrou zeminou s dostatkem živin, ale bez červého hnojení.
Sází se na vzálenost 50 cm to ty vysoké odrůdy kosatců a ty nízké 25-30 cm od sebe. Před výsadbou je dobré hlízy namočit do fungicidu. Horní část oddenku musí být v úrovni zeminy. Po 3-4 letech je nutné kosatce přesazovat, aby se neutlačovaly a mohly se plně rozvíjet. U těch starších kosatců je možno přesazovat až po 5-6 let. Kvůli oddenkům se okopávají kosatce mělce. Kosatce jsou plně mrazuvzdorné. Kosatce jsou jednou z nejlepších rostlin k řezu, přičemž do vázy se řežou dlouhé stonky ještě před plným rozvitím květu.
U nás je známo na 300 odrůd kosatců.

Dělí se na:
vysoké odrůdy 80-100 cm a ty kvetou na přelomu května června
středně vysoké 40-70 cm ty se dělí na dva typy obrubové a druhé tzv.intermediální - kvetou dříve a to již v polovině května
nízké odrůdy s výškou 20-40 cm a ty kvetou vůbec nejdříve a to na přelomu dubna května

Dále existují historické odrůdy a starší odrůdy pro historické zahrady . Jejich sadba ustoupila do pozadí a všeobecně se dává přednost moderním velkokvětým hybridům.

Některé druhy na trhu:
Iris APRIL JEWEL je oranžový se žlutohnědým přelivem
Iris BARBARA MY LOVE lososově růžový
Iris AUTUMN CIRCUS jiskřivě bílý, okraje květních plátků jsou hustě fialovomodré
Iris BRIDAL ICING křídově bílý s nařasenými okraji
Iris BRONZE PEACOCK temně fialový s tmavě bronzovým lemem
Iris BRUSSELS fally mají ledově modrobílou barvu s nazelenalou texturou. Dóm je středně až tmavě modrý s tmavou bází
Iris CRACKLING CALDERA - základní barva je tmavě oranžová, při okrajích je tmavší lem. Výška 70 cm, kartáčky jsou sytě oranžové.

Pro ledviny

3. února 2012 v 20:21 | Deborah |  Recepty nápojů, čaje, lektvarů
Koncem ledna proběhl v pořadu Sama doma zajímavý rozhovor v němž jsme se dozvěděli jak na ledviny, co pro ně můžeme udělat aby byly zdravé a dobře nám fungovaly. Tyto recepty hlavně co si pamatuji vycházejí z čínské medicíny, hlavně ten druhý, který přes plosky nohou působí léčivě na ledviny.

1) dají se koupit nebo i vyrobit tzv.solné sáčky. Do bavlněného nebo jutového sáčku se dá dostatečný množství soli, aby byl sáček plný. Toto se nahřívá v troubě v kamnech a přikládá se na záda do oblasti ledvin. Tady si nejsem jistá příliš teplotou a úplně horké na tělo určitě ne.

2) tenhle recept vychází jak je psáno výše z čínské medicíny. Koupí se na to 4kg soli a toto množství se dá použít až 10krát. Sůl se nasype do nízkého lavoru a přilije se horká voda. Do toho se namáčí nohy a to každý den na večer a před spaním a to po dobu 14 dní. Pomáhá to jak preventivně tak léčebně na dráhu ledvin a ozdravují se ledviny.