Jetel

21. ledna 2012 v 10:22 | Deborah |  Magie rostlin


Roste na každé louce a jetelíčku je všude dostatek, přesto si ho lidé oblíbili i jako magickou rostlinu a je to kytička opředená mnoha lidovými pověrami.

Vědecký název: Trifollium spp.

Lidové názvy: trojlístek, divočák, plaňák, jetel ovčí, čudlek, ščudlek, študlek, ďatelina, dětelina, jatelina, končina, koničina, listnačka, milostná zelinka...


Harmonické vztahy: se všemi živly, rod - muřský, svátek - Beltane, magická pomůcka - pentagram, kov - měď, povaha - horká.

Vztahy k božstvům: Afrodíta, Freyja, Hathor, Venuše

Rod Trifolium obsahuje asi 300 druhů kosmopolitně rozšířených.

Tradice: Svými trojčetnými listy symbolizoval triádu: trojici bohyň, keltský koloběh slunce, později též křesťanskou nejsvětěší trojici. Říká se, že kde roste jetel nevyskytují se vůbec hadi.

Lidové pověry: O čtyřlístku se říká, že přináší štěstí a zabraňuje šílenství. Měl by se ale utrhnout hned ráno.
Chcete-li aby se vám zdálo o dokonalém partnerovi, dejte si pod polštář čtyřlístek.
Noste čtyřlístek při sobě a první osoba , kterou potkáte, bude váš budoucí partner.
K uchování mládí seberte za svítání prvomájovou rosu, ponořte do ní tři jetelové lodyhy a nechte stát ve stínu. Příští den si vodou potřete obličej a stejně si počínejte i v dalších dnech, dokud vodu nespotřebujete.

Léčivé účinky: Nálev z jetele se používá k léčení zánetu průdušek a černého kašle.


Použití v magii:
Jetel doprovázel rituály zasvěcené Trojjediné Bohyni a byl také původně její rostlinou. Protože podněcuje vize, měl umožnit pohled do jiných světů. Připravoval se z něj čaj a přidával se do kadidla, obojí údajně pomáhalo navázat spojení s nadpřirozenými bytostmi, zvlášť o svátku Beltane, který je rozmezím dvou ročních období. Jetel také přispívá k vyvážení lidské energie a energií čtyř živlů. Jetelem se světil rituální pentagram a měděné nástroje, např. nůž na byliny.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama