Chmel

6. ledna 2012 v 19:00 | Deborah |  Magie rostlin


Harmonické vztahy: živel Vzduch, rod mužský, totemové zvíře - vlk

Léčivý chmel
Šištice chmelu obsahují látlu lupulin, která uklidňuje, uspává a tak odpadávna je prostředkem k zdravému spaní. Je s úspěchem podáváno jako obecné tonikum, k povzbuzení k chuti jídlu a k léčení zažívacích potíží. Všeobecně je známé, že se přidává k vaření piva a už od 8.století se používal v pivovarnictví po celé Evropě. V Anglii došlo konečné uznání chmele jako konzervační látky a hořkého ochucovadla až koncem 17.století např.za Jindřicha VIII. byl zakázán chmel do piva přidávat. Chmel dokáže zmírnit i bolesti zubů a uší. Má blahodárné účinky i vlivem zevního použití při zánětu kloubů, revmatismu, nežitech a dalších i při nervovém napětí. Chmel se dosti přidává do směsí.

POUŽITÍ V MAGII:

V rituálních pohárech se často používalo pivo, které má jinou chuť a energii než víno, více zemitou a zásaditou. Pivo nebo chmelový nálev měly napomáhat spojení s živočišnou energií, zvláště totemového zvířete vlka.
Chmel se spojoval s divokým vlkem, který v keltské mytologii vládne po zimní měsíce, období bez života. Únor se nazýval "měsícem vlka", a proto byl vlk spojen s Brigit a svátkem Imbolc.
Vlk se spojoval s božstvy podsvětí a na kotlíku z Gundenstrupu je vyobrazen vedle boha Cernunna. Řecká bohyně - vlčice Létó porodila syna Apollóna, boha slunečního jasu, božstvo podsvětí a zimy, které dává život novému slunci v době zimního slunovratu. Pivo bylo rituálním nápojem od svátku Samhain až po Imbolc.
Magickou činností je i vlastní míchání do směsí na čaj a pokud je možnost i povídání z rostlinou. Magická zaříkávání spolu s nálevem pro hezké sny. Dá se dávat i pod polštář samotný nebo ve směsi s levandulí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 19:48 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama