Břečťan popínavý

8. ledna 2012 v 14:00 | Deborah |  Magie rostlin

Harmonické vztahy: živel - Voda, polarita - ženská, kámen - jaspis, totemové zvíře - koza, totemový pták - labuť velká, barva - nebesky modrá, runa - ior, ogam - Gort

Vztahy k Božstvům: Ariadna, Arianrhod, Bakchos, Ceridwen, Dionýsos, Gorgopa, Hymén, Isis, Kundalini, Lakšmí, Osiris, Persefona, Psýché, Saturnus
Břečťan patří do čeledi aralkovití. Plodem jsou malé hodně tmavě modré až černé bobule, které na rostlině vydrží až do jara. Bobule jsou pro člověka jedovaté, pro ptáky jsou nejedovaté. Proto se o břečťanu hovoří jako o jedovaté rostlině a odhání se od něho děti. Kdo břečťan sbírá musí si nejprve sehnat všechny důležité informace. O jedovatosti břečťanu: Požití většího množství mohou ohrozit člověka na životě. V malém množství je však léčivý, proto se používá zejména do sirupů proti kašli.

Tradice:
Břečťan a vinná réva se v pověstech často zaměňovaly a obě rostliny mají moc ovlivnit vědomí člověka. Žvýkání břečťanových listů může vyvolat dočasnou změnu stavu mysli. Břečťan a vinná réva mohou někdy vystupovat jako spojenci, jindy jako nepřátelé; zatímco vinná réva uvolňuje duševní a tělesné zábrany, břečťan usnadňuje cesty do nitra.

Některé léčivé vlastnosti břečťanu::
Z listů břečťanu se dá připravit utišující mast na unavené svaly a pokožku spálenou sluncem. Mast se dá použít i jako obecné pleťové tonikum, ale u citlivé pleti může vyvolat alergické reakce. Mast nebo nálev také napomáhá disperzi toxinů a tekutin v organismu, např. při cellulitidě. Výluh břečťanu v růžové vodě natřený na spánky zmíní bolesti hlavy.
Pozor: břečťan nepoužívat vnitřně. Dělají se a prodávají i sirupy kde se dává břečťan, ale to jen z lékárny.
Použití v magii:
Břečťan představoval Bohyni v koloběhu roku, v cyklu smrti a znovuzrození. Svým ovíjivým růstem a uspořádáním listů symbolizoval kolový tanec života. Spirála tohoto pohybu je dvojí; směrem dovnitř k vlastnímu Já, a směrem ven, ke sdílení a použití nabytých vědoomostí mezi ostatními, s nimiž se každý při symbolickém tanci životem setkává.
Břečťanová bohyně byla považovaná za sílu, která zabíjí Pána obilí, aby nás všechny mohla nakrmit. Kněží, kteří ji vzývali, nosili při svátku Herfest věnec, z břečťanu a také posekané obilí se mělo svázat stonkem břečťanu. V tmavé polovině roku, mezi Herfestem a Vánocemi, se měly oltáře zdobit břečťanem, aby se zachovala kontiunita životní síly. O Vánocích břečťan představoval sílu znovuzrození. O Herfestu pojímá Bohyně do svého lůna Pána slunce, který se z něj o zimním slunovratu znovu zrodí. Může být vyzván pomocí kouzelné hole ovinuté břečťanem, s jedlovou šiškou na konci.
Břečťan byl také známý prostředek na změnu vědomí, která probíhá při iniciaci, a která s sebou nese dary proroctví a vize. Dával lekci o sebeobětování, staré Já muselo být zanecháno minulosti, tzn. "zemřít" dříve, než nastane čas znovuzrození.

MYSTIKA A MAGIE
Břečťan je symbolem nesmrtelnosti, přátelství a věrnosti. V antickém Řecku byl předáván při svatbě svatebním párům.

DIONÝSOS A BŘEČŤAN
Rostlina hrála významnou roli v kultu Dionýsově nebo též Bakchově. Bakchanti a Satyrové a Siléni jím byli ověnčeni. Břečťan zdobil také jejich thyrsy. Břečťan měl dále účinkovat jako lék na kocovinu, a to když se upletl do tvaru věnce a dal se chorému na hlavu.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 19:48 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

2 Kopřivka Kopřivka | Web | 22. února 2015 v 12:40 | Reagovat

Parada! Zrovna jsem si prinesla brectan z prochazky po lese. :)

3 Lajda Lajda | E-mail | 21. dubna 2015 v 12:26 | Reagovat

Bylinné čaje, které vám jistě zachutnají, ale hlavně jsou zdravé

http://www.brnoenergy.cz/kategorie/bylinne-caje/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama