Bez černý

8. ledna 2012 v 19:00 | Deborah |  Magie rostlin


Lidové názvy: bez domácí, bezoví, bezinka, chebst, chebz, smradinky

Planetární vládce: Venuše

Harmonické vztahy: živel - Vzduch, rod - ženský, totemový pták - havran, sova, totemové zvíře - jezevec, kámen - malachit, zelený jaspis, ogam - Ruis, barva - červená, runa - feoh

Vztahy k božstvům: Holda, Hulda, Nymfy, Venuše

Anglický název bezu ""elder" je odvozen od anglosaského slova "aeld", což znamená "oheň", protože duté větvičky se kdysi používaly k rozdmýchání ohně.

Bezinky, které zůstaly ještě v prosinci na keři, považovali druidové za poslední dar Země, obřadně je sbírali a připravovali z nich silné víno. Bylo určeno pouze sdeptům iniciace a mělo zvýšit jejich jasnozřivost. Takové víno druidové také rozlévali na posvátná místa jako úlitbu bohům a dávali je pít obětem zasvěceným slunovratu.

Bez černý má velmi různorodou a spíše nevalnou pověst. Je to následek jeho spojování s Bohyní - Stařenou a s její podobou smrti, což se později v dobách křešťanství začalo chápat jako spojení se zlem. Topením bezovým dřevem v kamnech přivede podle pověry do domu ďábla. K bezu černému se váže mnoho pověstí z různých kultur i dob.

Bez černý je velmi užitečná rostlina, protože se dají zužitkovat všechny její části. Jinak se sbírá v pořadí nejčastěji: plody bezinky, bezový květ, listy a kůra.


Použití v magii:
Bez černý prochází během roku několika stadii, v nichž se prý jeho vlastnosti mění. Tak například v květnu a červnu se za úplňku sbíraly bezové květy na přípravu vína pro letní slunovrat. Bylo dobré mít kontakt s nymfami a jinými nadpřirozenými bytostmi a to právě v době mezi svátkem Beltane a Coamhain. Sušené květy jsou na kadidla.
Pro magické účely a silné léčivé vlastnosti se listy sbírají ráno a o letního slunovratu. Kůra a plody se sbírají začátkem podzimu, plody pro přípravu vína na svátek žní.
V zimě představoval bezový keř dva aspekty Bohyně - stařenu a smrt. Když se právě ještě v prosinci podařilo najít na keři bezinky byl to vzácný a mocný dar Bohyně, a všechno víno z nich připravené bylo účinným svátečním nápojem. Toto víno se muselo užívat střídmě, jen jako pomoc pro zvýšení jasnozřivosti.
Kůra a kořeny poskytují černé barvivo na vlněná roucha, která se oblékala v tmavé polovině roku. Z listů a kamence se dá připravit zelené barvivo, vhodné pro roucha svátku Beltane.
Plody bezu obarví předměty a to na purpurovo nebo na modro, a ze šťávy s kamencem se získá fialová barva. Plody se kdysi používaly k výrobě inkoustu a k obarvení papíru na modro. Staří Římané používali plody k přípravě černé barvy na vlasy.


Černý bez má magické, někdy opravdu až děsivé vyzařování, které dříve lidem spojeným s přírodou neuniklo. V galské Francii se říká, že v každém květu sedí víla. Když začal být svět špatný, ukryly se všechny víly do bezu. Také láska, erotika, která zaujímá prostřední místo, spojující život a smrt, je obsažená v symbolice stromu trojnásobné bohyně
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama