Leden 2012

Konvalinka

27. ledna 2012 v 14:21 | Deborah |  Magie rostlin
Vědecké jméno: Convallaria Majalis

Lidové názvy: kokořič, konvalium, perlíček, perlokvět, ...

Planetární vládce: Merkur

Harmonické vztahy: živel - Oheň, rod - mužský, totem - slavík


Vztahy k božstvům: Asklépios, Apollón, Hermés, Máia, Merkur
Lidové pověry: V květomluvě představuje konvalinka štěstí. V Devonu se však konvalinky považovaly za rostliny, které nosí neštěstí. Říkalo se, že tomu, kdo si je zasadí do zahrádky, někdo z rodiny do roka zemře. I když je pouze přinese domů nebo daruje někomu z přátel, přivolá tím prý neštěstí

Léčivé vlastnosti: Konvalinka má podobné účinky jako náprstník, ale je méně účinná. Zpomaluje činnost srdce, ale nehromadí se v krvi jako látky obsažené v náprstníku.
Pozor však: Konvalinka by se měla používat pouze pod dohledem kvalifikované osoby.

Použití v magii: Konvalinka svými květy oslavuje návrat léta, tepla, hojnosti. Proto bylo vítězství nad drakem symbolizujícím zimu běžným a častým námětem mnoha pověstí, připomínajících každoroční bitvu mezi létem a zimou. Listy s vápennou vodou poskytují vynikající zelené barvivo, které se používalo zejména pro barvení rouch svátku Beltane.
S líbezně vonícími květy se zase připravovala rituální koupel, buď tak, že se předem vyluhovaly ve vodě, nebo se do ní jen přidávaly.

Hyacinty

21. ledna 2012 v 20:12 | Deborah |  Zahrada
Jarní cibulovinou jsou i hyacinty, proto se vysazují na podzim. Dají se rychlit a to se dávají do nádob v zimě i na jaře.
Hyacint východní (Hyacinthus orientalis) je v Evropě obdivován již od 17. století, kdy byl poprvé dovezen z Asie. Velké oblibě se těší dodnes, kdy je vyšlechtěný do ještě pestřejší palety barev. Hyacint je znám i svou sytou omamnou vůní a není dobrý příliš do místnosti, kde se pobývá. Hyacint patří mezi jedovaté rostliny.
Hyacinty mají rádi výživnou půdu, obohacenou o kompost a slunná místečka. Cibule hyacintu se sází v září i po celý říjen a to do hloubky 15 cm a ve vzdálenostech 10 - 20 cm od sebe. Na zimu se hyacinty kryjí slámou, suchým listím apod. a další jaro se zase přikrývají nebo se vyndavají a uchovávají při teplotě kolem 15°v bednách s rašelinou. Pokud je chceme rozmnožit jsou v tomto směru pro zkušeného zahrádkáře a to z důvodů, že postránní dceřinné cibulky rostou velmi pomalu a tak se množí raději tzv. nařezáváním cibule. Jak květenství seschne, ihned ho odstraňuju, aby se rostlina nevysilovala a cibule mohla lépe a více růst.

Některé odrůdy hyacintů a jejich cibule co jdou sehnat na podzim v e-shopu www.lukon-glads.cz

slonovitě bílou barvu s krémovým nádechem a trubičky mají žluté hrdlo má Hyacint AIOLOS

světle růžový s tmavším proužkem uprostřed plátků je Hyacint FONDANT
fuksiově purpurový se světlejším okrajem a kvete raně je PINK PEARL
další kvete raně, barva kvítků je intenzivně růžová s tmavším proužkem uprostřed a shánět budem cibule Hyacint IBIS

zatím nejčervenější hyacint zatím velmi dobře roste a je výborný k rychlení Hyacint JAN BOSS

mimózově žlutá barva květů, dobře a trvale roste odrůda GIPSY PRINCESS
lososově oranžový, velmi populární a žádaná odrůda, je velmi raný GIPSY QUEEN

kombinaci barev fialové a růžové, který kvete brzy na jaře, výška 25-30 cm má Hyacint MISS SAIGON
tento hyacint má tmavě purpurovou barvu, i stvol je v této barvě a je to Hyacint WOODSTOCK

sytě tmavě modrý s fialovým žíháním, velké hrozny květů, oblíbená odrůda je BLUE JACKET
velmi tmavý, modrofialový, jeden z nejtmavších, má pěkně plné hrozny je Hyacint PETER STUYVESANT


Čajové směsi - K jarní kúře

21. ledna 2012 v 20:06 Recepty nápojů, čaje, lektvarů
1) pampeliška 25g
list kopřivy 15g
přeslička rolní 15g
listy břízy 10g
šípky 10g
Na 1/4 litru vody 2 čajové lžičky, 3x denně 1 šálek.

2) kopřiva dvoudomá 25g
květ bezu 25g
květy trnky 25g
listy břízy 45g
2x denně 1 šálek

3) pampeliška 45g
řebříček 25g
popenec 25g
rozrazil potoční 15g
vlaštovičník 25g
3x denně 1 šálek

4) senesové listy 45g
heřmánek 25g
kmín 25g
anýz 10g
Jednou ráno a jednou večer šálek čaje.

5) senesové listy 30g
krušinová kůra 30g
anýz 30g
řebříček 30g
Jednou ráno a jednou večer šálek čaje.

Čajové směsi - Jarní únava

21. ledna 2012 v 20:05 | Deborah |  Recepty nápojů, čaje, lektvarů
Není nemoc sama o sobě je to projev nedostkatku, vyvolaný jednostrannou stravou a nedostatkem pohybu přes zimu. Klesá obsah vitamínu C a jiných důležitých vitamínu nebo i minerálů. Proto existují směsi čajů, které dokážou napomoci k návratu té správné vitality organismu.
pampeliška kořen (radix taraxaci) možno i list (folium taraxaci) 50g
kopřiva dvoudomá list (folium urticae) 50g
2 šálky 2x denně

Směs na čajový odvar z kořenů
zázvor kořen (radix zingiberis) 50g
ženšen kořen (radix ginseng toto) 50g
2x denně 1 šálek

heřmánek květ (flos chamomillae)30g
řebříček nať (herba millefolili) nebo květ (flos millefolii) 40g
kopřiva (folium urticae)30g
2x denně 1 šálek

Heřmánek

21. ledna 2012 v 10:23 | Deborah |  Magie rostlin
Vědecká jména: heřmánek pravý (Chamomilla recutita)
rmenec sličný ( Chamaemelum nobile)

Lidové názvy: heřmánek římský, štěpný, veliký, vlašský, rmen římský, vlašský, vzácný, kmín římský, harmaníček, heřmánek malý, obyčejný, polní, kamilky, ománek, rumánek, rmen voňavý

Planetární vládce: Slunce

Harmonické vztahy: živel - Voda, povaha - horká, svátek - letní slunovrat

Vztahy k božstvům: Cernnunnos, Ra, bohové Slunce

Rmenec sličný je vytrvalá nízká rostlina původní na většině území Evropy, u nás se dříve pěstoval hojně v plnokvětých kultivarech. Právě tento druh je pro léčebné účely nejlepší.
Heřmánkovec pravý je jednoletá bylina rostoucí po celé Evropě, pouze ve Skotsku je pro podnební pásmo už vzácnější. Celá rostlina je aromatická.

Pověst o léčivých vlastnostech heřmánku také zahrnuje schopnost léčit jiné rostliny stejně jako osoby. Je známý jako "rostlinný lékař" a říká se o něm, že má moc vyléčit každou rostlinu rostoucí v jeho blízkosti a ochránit ji před napadením hmyzem. Dokonce ani včely z nějakého důvodu nesnáší jeho vůni a vyhýbají se mu.
V květomluvě vyjadřuje heřmánek "trpělivost v nepřízni osudu" - asi pro svou schopnost snášet v trávníku soustavné sešlapování.

Čaj z květů heřmánku je neškodné sedativum . takže se dává i dětem. Rmenec sličný i heřmánek pravý mají podobné vlastnosti, ale menec se považuje za účinnější. Je vhodným prostředkem na stres a úzkost, může zmírnit nespavost, ulevit při žaludečním kataru a poruchách trávení.Použití v magii:
Heřmánek byl považován za bylinu slunce a za mocnou rostlinu nadanou jeho regenerační silou, stejně jako schopnosti hojit a chránit. Vůně eřmánku někdy a někomu připomíná vůni jablek. Jabloň byla ve starověku hlavní totemovou rostlinou slunce, a věřilo se, že i toto "pozemní jablko" vyzařuje sluneční energii. Proto se heřmánk pěstoval na hrobech jako symbol očekávaného znovuzrození zesnulých , podobně jako se každé ráno očekává návrat slunce.
Nálev z heřmánku kdysi lidé pili, aby dosáhli spojení se sluneční energií pro její hojivé a regenerační účinky na duši. Nálevem se obohacovaly i rituální koupele, a sušené květy heřmánku se přidávaly do kadidel při obřadech spojení se sluncem a vzývání bohů Slunce. Heřmánek měl v bylinných amuletech podstatně zvýšit jejich kouzelnou moc.
Heřmánek byl jednou z posvátných bylin letního slunovratu. Na tento den se házel do posvátného ohně, přidával do kadidla a do rituálního poháru, nebo se z něj splétaly věnce.
Přídavek sušených květů do kadidla anavodí mimo jiné účinnou relaxaci a hluboký spánek. Z téhož důvodu je lidé trpící špatným spánkem dávali do bylinných polštářků.
Heřmánek byl také rostlinou bezpečí. Lidé si vytvářeli z heřmánku magickou bariéru kolem dveří a oken, aby zabránili přístupu negativních sil. V zahradě se heřmánek pěstoval jako "strážná bylinka".

Bylinky A - CH

21. ledna 2012 v 10:22 | Deborah |  Terapeutický slovník
ABSCES: babtisie barvířská, myrhovník, proskurník
AFTY: barvínek, hadí kořen, jahodník, kakost smrdutý, kopřiva, máta, ořešák královský, pískavice - řecké seno, sedmikráska, sporýš, šalvěj, šťovík, voskovník
AKNÉ: kopřiva, kuklík, kyseláč, lopuch, mateřídouška, meduňka, měsíček, myrta, oman, ostružiník, prvosenka, řimbaba, šalvěj
ALOPECIA NEBOLI PLEŠATOST: kopřiva, rozmarýna
ARTRITIDA: česnek, hadí kořen, hořčice, chmel, kozalec, kerblík, kopřiva, pampeliška, řepík, sadec, zemědým
ASTMA: alojsie, bukvice, česnek, divizna, dobromysl, kadidlovník, kopretina, mateřídouška, máta, oman, podběl, šalvěj, třezalka, topolovka, zimolez

BEDERNÍ ÚSTŘEL: sedmikráska
BODNUTÍ HMYZEM: aloe, bazalka, bukvice, maří list, olivovník, petržel, sléz, šalvěj
BOLÁKY: bříza, bukvice, dub, meduňka, podběl
BOLEST HLAVY: anýz, bazalka, barvínek, bergamot, břečťan, bukvice, bez, jmelí, kardamom, kuklík, levandule, meduňka, popenec, proskurník, prvosenka, routa, šanta, violka, vrba
BOLEST UŠÍ: bazalka, vratič
BOLEST V KRKU: barvínek, blahovičník, borovice, bukvice, dub, hadí kořen, heřmánek, jabloň, jahodník, jeřáb, kakost smrdutý, kopřiva, kuklík, máta, mateřídouška, oman, ořešák, osika, ostružiník, pískavice řecké seno, řepík, sporýš, šalvěj, šrucha, violka, voskovník, vrba, yzob, zavinutka
BOLEST ZUBŮ: andělika, bertrám, hřebíček, máta, kozalec, mateřídouška, petržel, řebříček, vratič
BRADAVICE: divizna, vlaštovičník

CELLULITIDA: břečťan
CESTOVNÍ NEVOLNOST: andělika, hřebíček
CUKROVKA: kakost smrdutý, kopřiva

ČERNÝ KAŠEL: česnek, divizna, dobromysl, jetel, kopretina, oman, slunečnice, violka
ČERVI: bukvice, jablečník, maří list, osika

DEPRESE: alojsie, černobýl, levandule, lichořeřišnice, mateřídouška, meduňka, pastala, pelyněk, rozmarýn, šalvěj, třezalka
DNA: bříza, bukvice, kopřiva, kozalec, pelyněk pravý, tužebník, violka

EKZÉM: aloe, barvínek, čekanka, jablečník, kopřiva, lopuch, myrta, podražec, hadí kořen, řebříček, sedmikráska, šalvěj, šťovík, violka, zemědým, žabinec
EPILEPSIE: pelyněk černobýl

GASTROENTERITIDA: topolovka

HEMEROIDY: dub, jilm, jírovec, měsíček, mochna, muškátový oříšek, myrhovník, orsej, petržel
HOREČKA: bez, brutnák, cesmína, dub, jabloň, jahodník, kuklík, kyseláč, osika, sassafras, šáfrán, šalvěj, šanta, tužebník

CHOLESTEROL: česnek, jabloň
CHŘIPKA: andělika, bez, česnek, dobromysl, levandule, lichořeřišnice, mateřídouška, mochna, podběl, růže šípková, tužebník

Jetel

21. ledna 2012 v 10:22 | Deborah |  Magie rostlin


Roste na každé louce a jetelíčku je všude dostatek, přesto si ho lidé oblíbili i jako magickou rostlinu a je to kytička opředená mnoha lidovými pověrami.

Vědecký název: Trifollium spp.

Lidové názvy: trojlístek, divočák, plaňák, jetel ovčí, čudlek, ščudlek, študlek, ďatelina, dětelina, jatelina, končina, koničina, listnačka, milostná zelinka...


Harmonické vztahy: se všemi živly, rod - muřský, svátek - Beltane, magická pomůcka - pentagram, kov - měď, povaha - horká.

Vztahy k božstvům: Afrodíta, Freyja, Hathor, Venuše

Rod Trifolium obsahuje asi 300 druhů kosmopolitně rozšířených.

Tradice: Svými trojčetnými listy symbolizoval triádu: trojici bohyň, keltský koloběh slunce, později též křesťanskou nejsvětěší trojici. Říká se, že kde roste jetel nevyskytují se vůbec hadi.

Lidové pověry: O čtyřlístku se říká, že přináší štěstí a zabraňuje šílenství. Měl by se ale utrhnout hned ráno.
Chcete-li aby se vám zdálo o dokonalém partnerovi, dejte si pod polštář čtyřlístek.
Noste čtyřlístek při sobě a první osoba , kterou potkáte, bude váš budoucí partner.
K uchování mládí seberte za svítání prvomájovou rosu, ponořte do ní tři jetelové lodyhy a nechte stát ve stínu. Příští den si vodou potřete obličej a stejně si počínejte i v dalších dnech, dokud vodu nespotřebujete.

Léčivé účinky: Nálev z jetele se používá k léčení zánetu průdušek a černého kašle.


Použití v magii:
Jetel doprovázel rituály zasvěcené Trojjediné Bohyni a byl také původně její rostlinou. Protože podněcuje vize, měl umožnit pohled do jiných světů. Připravoval se z něj čaj a přidával se do kadidla, obojí údajně pomáhalo navázat spojení s nadpřirozenými bytostmi, zvlášť o svátku Beltane, který je rozmezím dvou ročních období. Jetel také přispívá k vyvážení lidské energie a energií čtyř živlů. Jetelem se světil rituální pentagram a měděné nástroje, např. nůž na byliny.


Okrasné česneky

17. ledna 2012 v 22:10 | Deborah |  Zahrada
Okrasné česneky ALLIUM pěstujeme jako okrasné rostliny. Vysazují se do zahrad a můžou tvořit pro svou výšku solitéria. Květenství je tvořeno drobnými kvítky v koulích nejčastěji bílé, modré a škála fialových variant. Bývají i jiné druhy květenství, ale ty kulovité a polokulovité jsou nejběžnější. Kvetou začátkem léta a tak se vysazují spíše na podzim, aby se stihly zabydlet. U nás nejsou ještě tak rozšířené, ale dokáží se skvěle kombinovat a nemusí jich být v záhoně zase tolik. Existují i nízké druhy s širšími listy do truhlíků a na kraje záhonů a mnoho dalších. http://www.garten.cz/a/cz/3088-allium-okrasny-cesnek/
Některé varianty okrasných česneků, kde se dají sehnat a na kolik přijdou cibulky:
Velký výběr je na podzim v zahradnictví a katalogovém prodeji např.Lukon Glads, dál se dají sehnat v zahradnictví Starkl, Bakker, www.osiva-semena.cz a ostatní.


-Allium AMBASSADOR - kvete na přelomu května až června, obří, šříkově fialové kulovité květenství; cibule 1ks 95,-Kč

- Allium atropurpureum - kvete v červnu, barva květu černonachová! 1ks za 15Kč

- Allium caeuruleum - má azurově modré květy, cibulí se kupuje více jsou menší než jiné druhy a to hlavně květenstvím, jinak výška 50 - 60cm; 1ks cibule i za 6Kč

- Allium EARLY EMPEROR - má květy nádherně purpurové a velice nápadné, tato varianta vydrží kvést až 14 dní a dál se květenství sušší a rostlina se využívá i takto; patří mezi dražší cibule od 65Kč

- Allium GLADIATOR - má květy purpurově růžové, tato varianta dosahuje výšky až 1,7m! a hodí se tak na zvláštní místa zahrady; cibule tohoto česneku stojí 1ks 65Kč

- Alliumm GLOBUS má šeříkově fialové květy, výška až 1,2 m; 1ks cibule 10Kč.

Další: allium christophii lila růžové květy s širokými listy, allium karataviense, allium karataviense IVORY QUEEN - slonovitě bílé květy a opět široké listy, allium nigrum - kvítka bílé barvy se zeleným středem, menší 40-60 cm, allium PINK JEWEL - je první a zatím první okrasný česnek růžové barvy, allium STRATOS - výška až 1m tmavě fialové květenství, allium MOUNT EVEREST - bílá kvítka v kulovitém květenství, allium stipitatum - výška 70 - 100 cm, allium PURPLE SENSATION - výška až 1 m a cena 1ks 10Kč svítivě fialová barva, allium shubertii jezajímavá květy na nestejně dlouhých stopkách a tak velmi efektní a nezvyklé, tmavě vínová barva kvítků, cibule za 33Kč,

široký výběr na podzim a více o okrasných česnecích je zde na stránkách http://www.lukon-glads.cz/allium--cesneky-15/


Cibuloviny kvetoucí v létě a na podzim

16. ledna 2012 v 20:05 | Deborah |  Zahrada

Jsou to ty rosliny , které kvetou v létě a na podzim. Jsou tu jak cibuloviny tak hlíznaté rostliny.
Patří sem např. kosatečky z cibulí, begonie, jiřinky, mečíky a další mnohdy nepříliš známé druhy.
JIŘINY (DAHLIA)
je jich mnoho odrůd a základní dělení je na jiřiny trvalky - jednoduché květenství, plnokvěté, kaktusovité a letní jiřiny...
Hlízy jiřin se sází všeobecně koncem dubna a v květnu a zimu se vyndají, protože nejsou odolné vůči mrazům. Mají rády výživnou půdu a žádné utlačování od jiných rostlin. Vyniknou samostatně, některé meší druhy jsou vhodné na kraje záhonů i do truhlíků (třeba jednoduché - miňonkovité).
- dekorativní jiřiny
- kulovité
- pomponkovité
- kaktusové
- leknínovité
- sasankokvěté
- okruĺovité
- jednoduché
- pavoukovité jiřiny
- třepenité
- parkové
- poloplné jiřiny
mnoho fotek a o snad vše o jiřinách je třeba na těchto stránkách:

__________________________________________________________________________

BEGONIE
Jsou hlíznaté rostliny do truhlíků i na vyvýšené záhony, snesou stín a tak jsou vhodné i na severní strany zahrad a okna kde je i stín. Je několik druhů, všechny hlízy se však na zimu sklízejí - nejsou odolné vůči mrazům.
Základní dělení begónií kysal je na ozdobné listem a na ozdobné květem. Listové druhy jsou běžnou pokojovou rostlinou a dá se snadno pěstovat z rostlinných řízků. Mívají tuhé listy háklivé na vodu a tak se zalévá tzv.spodní zálivkou. Tvoří též květy, ale ty jsou malé a nenápadné. Druhy ozdobné květem se většinou pěstují v létě na zahradě, v truhlících, na balkonech apod. Hlízy do truhlíků a květináčů se sází poměrně brzy a to koncem února až začátkem března, dobré je hlízy naklíčit ana vlhké misce a pak se sází očkem nahoru. Tyhle rostliny mají rády řádnou zálivku a i hnojení a pak dobře basazují na květ, květenství se odstraňuje, aby bohatě kvetly celé léto až do prvních mrazíků. Tyto druhy se pěstují z hlíz a základní rozdělení je na drobnokvěté a plnokvěté.

MEČÍKY (GLADIOL)
jsou též hlíznaté rostliny, na trhu se dá sehnat mnoho barevných varian. Sází se v dubnu i v květnu a kvetou v létě a na podzim. JMečíky jsou dobré květiny k řezu. Rozkvetlé vydrží až 14dní a tak se doporučuje postupná výsadba hlíz. Během růstu tvoří hlíza brut 3 a více dceřinných cibulek během sezóny co kvetou. Na podzim se hlízy vybírají z hlíny, očistí a uskladňují v suchu a chladu na další rok.

KOSATEČKY (IRIDODICTUM)
Jsou podobné pravým hlíznatým kosatcům nemají však hlízu, ale cibuli.
Zde na těchto stránkách zakrslý kosateček síťkovaný: http://www.garten.cz/a/cz/407-iris-reticullata-m.-bieb.-kosatec-kosatecek-sitkovany/ Kvete začátkem jara modrými nebo fialovými květy a dorůstá výšky 10 - 15 cm. Kulaté cibule vysazujeme v říjnu. Ze stejné sekce Reticulata je také kosateček Danfordův, který kvete žlutě. Z květinářství známe dalšího zástupce této skupiny používaného převážně k řezu kosatčík holandský. Tyto kosatečky kvetou v dobré propustné půdě, sázejí se klasicky na podzim, ale i brzy zjara.

Divizna

15. ledna 2012 v 10:24 | Deborah |  Magie rostlin


Vědecké jméno: Verbascum thapsus

Lidové názvy: kruželice, psí ocas, svícen, volový chvost, císařská svíce, děvina, Petrova hůl a další názvy

Planetární vládce: Saturn

Harmonické vztahy: živel - Voda, rod - ženský

Vztahy k božstvům: Kirké, Odysseus, Jupiter

Rodové jméno "Verbascum" je pravděpodobně zkomolenina z "barbascum", z latinského "barba" (vous), a podnětem byl zřejmě hustě plstnatý povrch celé rostliny.

Lidové pověry:
Kdysi se věřilo, že zahrada, v níž roste divizna, je požehnaná. Bezpečí měly zajistit talismany ze suchého listí.
Říkalo se, že divizna v botě uchrání člověka před nachlazením. Nosila se také k získání přízně opačného pohlaví.
Divizna v polštáři údajně zabránila zlým snům.

Léčivé vlastnosti:
Divizna se pije jako čaj na odkašlávání, má účinky jako dobré tonikum pro dýchací ústrojí, omezuje záněty a usnadňuje vyměšování hlenu. Blahodárné jsou i účinky při léčbě zápalu plic, při senné rýmě, kataru a dalších takových nemocech. Sbírá se a suší listy a hlavně květy. Z několika druhů divizen rostoucích na našem území jsou léčivé pouze dva druhy s velkými květy - divizna velkokvětá a divizna sápovitá.
Ochrana, zdraví, exorcismus, věštění lásky, ochrana spánku na to vše je dobré pořídit si rostlinku diviznu, třeba i svojí vypěstovanou a využít její květy i k jmenovanému magickému záměru nebo k vlastnímu dle korespondencí k divizně. Další druhy jsou třeba divizna malokvětá, divizna černá běžně roste na suchých loukách (žluté květy z vínovým středem), divizna sápovitá a k magickým účelům, kdy se nebude užívat nálev z divizny vnitřně nebude nutné mít tu pravou velkokvětou.

Použití v magii:
Dlouhá květenství divizny se namáčela do loje nebo rostlinného oleje a používala se k osvětlení při rituálních obřadech v přírodě. Za zvláště vhodné se to považovalo při svátku Samhain. Při této příležitosti se také kouřily sušené listy divizny, protože se věřilo, že je tak možné získat znalosti dávných předků. Divizna poskytuje barvivo, kterým pohanští předkové barvili svá obřadní roucha a jejich doplňky.