Přírodní afrodiziaka III.

29. prosince 2011 v 21:06 | Deborah |  Byliny, koření, rostlinky
Pokačuji zde s přehledem přírodních afrodiziatik. Všechny bylinky, silice nebo koření lze sehnat v internetovém obchůdku www.prodejbylin.cz a lze tu najít i potřebné informace o všech těchto prostředcích.

Známější je třeba i všepovzbuzující kořen Žen-šen

Mnoho lidí si ho cení jako afrodiziakum. Žen-šen zvyšuje pracovní výkonnost a nevyvolává nespavost. Stimuluje jaterní funkce, léčí žaludeční vředy, zlepšuje činnost mozku, podporuje učení a vyrovnává mužskou i ženskou hormonální aktivitu, zlepšuje oční adaptaci. Zvyšuje obranyschopnost organismu proti různým škodlivinám. Snižuje riziko vzniku civilizačních chorob.

Tato bylina je známa také pod názvy ginseng, kořen maralový, kořen života, krása vesmíru, lék harmonie, všehoj, všehoj ženšenový nebo žen-šen.

Žen-šen se využívá jako:
adaptogen - zlepšuje adaptaci organismu
afrodiziakum - zvyšuje sexualní touhu
dietetikum - výživové doplňky
ethnobotanikum
geriatrikum - vhodné pro staré lidi
imunitní systém - obranyschopnost
paměť - zlepšení a podpora mozkových funkcí
tonikum

Ženšen obsahuje směs několika desítek unikátních, silně účinných látek, které tvoří více něž 20% hmotnosti sušeného kořene. Ženšen předčí běžné povzbuzující látky jako je káva, čaj, nikotin, energetické nápoje atd. Jeho účinek nastupuje pomaleji, je však dlouhodobý a po všech stránkách zdraví prospěšný.
Jsou mu přisuzovány téměř magické vlastnosti. Ženšen se používá zčásti podobně jako mandragora.

Ženšen pravý latinsky Panax ginseng je druh rostliny z čeledi aralkovitých (Araliaceae). Někdy bývá nazýván též všehoj ženšenový. Léčivé látky zjednodušeně nazývané asijský ženšen, čínský ženšen a korejský ženšen též pocházejí z této rostliny. Ženšen pravý patří k nejznámějším exotickým léčivým bylinám.

Saw Palmeto

Je malá palma Serenoa repens a je též známá pod názvem palma trpasličí. Má tmavé plody v podobě bobulí. Roste na Atlantickém pobřeží Severní Ameriky a bobule palmy jsou starým léčebným prostředkem indiánů. Má mírně močopudné účinky a působí proti infekcím močových cest. Používá se také při nachlazení, kašli a chronických zánětech průdušek. Bobule se používají jako afrodiziakum a také mají sedativní účinky.
Odvar se pije 3x denně a to povařením půl až jednoho gramu usušených plodů ve 150 ml vody po dobu 5-10 minut.
Cena za 50gr je 59 Kč

Santalové dřevo

Co lze očekávat od santalu?
Dá se již sehnat nejan jako silice, ale též přímo dřevo. Latinský název drogy je Lignum santali. Existuje santalové dřevo nejen červené, ale i bílé. Známější je právě to prvé jmenované.
Santalové dřevo se používá v aromaterapii a jako vykuřovadlo. Čistí krev a podpouje proudění krve. Proto vše má santal kromě jiných nálepek i nálepku afrodisiatikum. Lidové a jiné názvy napovídají, že bylina se užívá právě k těmto účelům: dřevo lásky, sandal, santalové dřevokřídlo. Šípy lásky amora mohou být právě ze santalového dřeva.
Santal má i další léčebné účinky třeba působí antirevamticky a protizánětlivě. Používá se při onemocnění močových cest. Spolu s kořenem sarsaparily se s ním dokonce léčí lupénka. Červené santalové dřevo se podává formou odvaru.
Cena se pohybuje 30Kč za 50gr a někde se i odvažuje.

Co se ještě dá o santalovém dřevě dovědět?
Tak bílé santalové dřevo se používá v aromaterapii. Vůně uklidňuje, má antidepresivní účinky, podporuje práci srdečního svalu a léči záněty sliznic, záněty močového měchýře, bílý výtok a střevní problémy.
Červené santalové dřevo je jedním z nejlepších prostředků podporujících metabolismus.

Vlastní popis santalu je vůbec velice zajímavý. Santal bílý je malý až středně velký stálezelený tropický strom s jednoduchými, vstřícnými listy a pozor je to poloparazit žije na kořenech jiných rostlin, hlavně některých druhů bambusů. Má čtyřčetné načervenalé květy, uspořádané do úžlabních lat, složených z vidlanů. Strom roste pomalu, má husté, tvrdé a vonné dřevo a plně se vyvíjí až ve stáří 30 let. Sušením se typická santalová vůně zesiluje.

Strom santalu pochází z jižní Asie. Roste v Polynésii, na Sumatře, Jávě, Borneu a v Indii. V léčitelství se užívá právě i santal červený i s jinými zvláštními názvy jako křídlok santalový nebo santalovec santalovitý. U nás se santal nepěstuje.
takhle vypadá santal
Santalové dřevo je zaznamenáno ve staroindických léčebných spisech umění ayurvédy pod názvem "čandana". Dřevo při pálení navozuje silné duchovní vibrace a léčí duši. Vonné tyčinky santalu dovedou při pálení prohloubit koncentraci i relaxaci a navodit meditativní stavy. Jsou pomůckou jógových středisek i věštíren.

Další o santalu i na stránkách http://bylinky.atlasrostlin.cz/santal
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 19:48 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama