Kurkuma

27. prosince 2011 v 16:12 | Deborah |  Koření
Při přípravě studené kuchyně se často narazí na koření s názvem kurkuma. Sáček žlutého koření se dá sehnat za cenu kolem 20Kč. Jediné co mi do nedávna bylo známo bylo, že kurkuma se přidává do směsi kari koření. Jisté je, že právě žluté výrazné zbarvení je hlavně vlastností cizokrajného koření kurkumy. Kurkuma je hodně podobná kořeni zázvoru a právě oddenek kurkumovníku se po usušení mele. Kurkumovník je rostlina původem z Jihovýchodní Asie a toto koření mimo jiného je nepostradatelné právě v orientální indické kuchyni a často je i v receptech kde se vaří dle zásad ájurvédy.
Zde jsou další informace:
Kurkuma neboli indický šafrán je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa), žluté barvy. Původ je v jižní Asii, největším producentem je Indie. Obsahuje asi 5 % éterického oleje (hlavní složky sabinen, felandren a žluté barvivo kurkumin).
Výtažky z kurkumovníku se někdy používají i jako lék. Tato asijská užitková rostlina z čeledi zázvorníkovitých má vynikající protizánětlivé účinky a je prokazatelně antioxidantem. Nejnověji se zjistilo, že významně podporuje mozkové kognitivní funkce, zejména u starších lidí. Je to přírodní a velmi účinný mozkový dopink, který poskytuje kari koření.
Kurkumy se používá též jako barviva do potravin. Například se používá do bezvaječných těstovin, aby byly žluté. A já kurkumu použila na obarvení jinak barvou fádní česnekové hořčicové pomazánky :-)
Oddenky kurkumy se několik hodin vaří a poté jsou sušeny a následně pomlety na sytě žlutý prášek. Aktivní prvek kurkumin má zemitou,nahořklou,pepřovitou a hořčici podobnou chuť.

V obchodě s ajurvédickými potravinami a pochutinami se o kurkumě dovídáme, že posiluje játra, je na vyrážky i vnitřní,odebírá horkost, při angínách je dobrý na kloktání nebo na přímé pití, vhodná pro každého jako koření do jídla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama