Chmel

27. prosince 2011 v 15:36 | Deborah |  Bylinky
Chmel otáčivý je moc zajímavá rostlina a má snadno zapamatovatelný latinský název Humulus lupulus. Již méně je znám pro některé z nás fakt, že chmel patří do čeledi konopovitých (Cannabidaceae). Šištice jsou barvy zelenožluté a chmel je známý především jako přídavek k vaření do piva. Chmel se však využívá nejen v pivovarnictví, likérnictví, ale též jako léčivá bylina. Šištice chmelu obsahují lupulin a to je látka prospěšná pro dobré uspání a přidává se tedy do nejrůznějších směsí na kvalitní a dobrý spánek. Dá se pít i samostatně, ale je to poměrně.
hořká bylina a musí se pak většinou sladit. Namíchat do směsi může každý sám. Sušený chmel lze koupit v bylinkářských prodejnách, ale třeba i na internetových stránkách http://www.prodejbylin.cz/chmel_sistice/index.html drogy Strobilus lupuli 50gr za 36Kč.
Kromě sušeného chmele se dá sehnat v dalším e-shopu www.bylinky.com i chmelová směs jde o čajový koncentrát a krom chmelu obsahuje kopřivu, lopuch, šalvěj, levanduli, přesličku, měsíček, heřmánek, lípu, břízu. Obsah přípravku je 100ml a má široké léčebné využití. Zejména je na ženské hormonální změny a obtíže, růst vlasů. Přítomné hořčiny navíc zlepšují tvorbu trávicích šťáv. Je určen i na vnější použítí k oplachům pokožky vlasů i obličeje.

dTest radí zkusit na spaní tyto čajové směsi:
Chmelové šištice, list meduňky a nať mučenky v hmotnostním poměru 3:4:3.
Chmelové šištice, květ vřesu, list meduňky a kořen kozlíku v poměru 2:1:1:1.
A nebo kombinaci chmelových šištic, kořene kozlíku, listu máty a ibiškového květu v poměru 3:4:1,5:1,5.

- další jednoduchý recept, který uklidňuje, tiší a hlavně zpříjemňuje spánek je směs bylin chmel šištice, list máta, list meduňka, nať srdečníku, květ i nať hlohu a míchá se stejnými hmotnostními poměry.
Chmel je v běžných dávkách neškodný, ale jako u ostatních bylin se sedativními účinky může být předávkování nebezpečné. Maximální denní dávka by neměla překročit 15 gramů. Na jeden čaj by mělo stačit 3 až 5 gramů, užíváme večer těsně před ulehnutím. Pokud kromě pití čajů změníme i nezdravé návyky, měli bychom potíže s usínáním během tří měsíců odstranit; přetrvávají-li, je lepší změnit bylinky, nejlépe po poradě s lékařem.
Chmel vnitřně pomáhá i při potížích s trávením, při dyspeptickém nadýmání, má i mírné diuretické účinky. Zevně se doporučuje kvůli mírným antiseptickým účinkům jako kloktadlo, na omývání ran, na vlasové oplachy proti padání vlasů, které není však podmíněno geneticky.

Chmel a pivo
Hořkou chuť a aroma hotového piva zajišťují právě chmelové šištice. Chmel současně funguje jako konzervační prostředek. Vaření, které je důležitou součástí sterilizace a stabilizace sladiny, určuje barvu a chuť výrobku. Na konci fáze vaření se sladina zchladí a poté lze přidat kvasinky. Více o výrobě piva je dále na stránkách www.napivosrozumem.cz


Tato bylina je známa také pod názvy červeňák, humelové šištice, chmelíček, chmelníček, chmelový chřest, pazochy, pazoušky, sladovnické koření, štok, chmelový keř, zeleňák nebo zelené zlato.
Účinky byliny:
amara a stomachika - na podporu trávení
antidiabetika - na cukrovku
diuretika - močopudný účinek
likérnictví - bylinky na výrobu likérů
menstruace nepravidelná
nervinum - na nervozitu a napětí
relaxanty - k uvolnění a k relaxaci
sedativa a hypnotika
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama