Ašvagandha

29. prosince 2011 v 21:02 | Deborah

Ašvagandha - tak tenhle pro mnohé podivný název je botanicky a lépe vyslovitelný pro rostlinu withanie opojná

Název aschwagandha pochází z Indie a Arábie. Od středověku je ceněným vykuřovadlem v Arábii. Vedle bájné sómy je tato bylina nejdůležitější védskou kouzelnou rostlinou. Je léčivou bylinou v ajurvédě. Jako afrodiziakum a sexuální tonikum se používá právě v Indii a také se mu jinak říká Indian ginseng - indický žen-šen. Na západě je tato bylina oblíbena jako přírodní léčivo na ulevení od stresu má totiž uklidňující účinek. Dále též zlepšuje spánek a čaj odvar se pije i na doplnění sil po fyzickém či psychickém vyčerpání a je dobrý i při rekonvalescenci. Jsou údaje o tom, že ašvaganha zlepšuje paměť.
Z řezaného kořene se připravuje čaj nebo se kořen žvýká. Kořen se tradičně povaří v mléce, nebo se připravuje klasicky jako čajový nálev. Právě ajurvédská medicína doporučuje 2g sušené ašvaganhy denně. Píšou se i doporučení, že denní dávka nemá překročit 3g přestože droga má velmi nízkou toxicitu.

50gr kořene za 80 Kč


Tato bylina je známa také pod názvy ashwagandha, ašvaganda, ašvagandha, ašvaganha, ašwagandhá nebo indický ženšen.
Co se ještě dá o této bylině a kořenu dovědět?

- Je spolu s čekankou součástí ajurvédské kávy, kterou lze koupi třeba na
http://www.001shop.cz/ASVAGANDHA-ajurvedske-kafe

- Bylina obsahuje mnoho alkaloidů a withanolidy, které svými účinky i složením připomínají aktivní složky ženšenu, ginsenosidy

- anglický název pro aswagandhu je Winter Cherry

- tady na těch stránkách něco více a podrobněji a je tu třeba i zajímavý odstavec vlastnosti a charakteristika podle systému ajurvédy: http://www.vegetalismus.cz/clanky/etnobotanika-lecive-byliny/asvagandha-13-1356254754.htm

- vyskytuje se v sušších a teplejších částech Indie až do nadmořské výšky 5500 stop v Himalájích. Je to vzpřímená, našedlá křovitá rostlina, 30-150cm vysoká, lehce porostlá chloupky. Kořen silný, dost dlouhý, hlíznatý, hnědobílý.


- původní oblastí výskytu rostliny Withanie (Withania somnifera) je severovýchodní Indie, roste také v Pákistánu a v severní Africe.

- Doba květu a zrání plodů od září do listopadu a od března do května.

- V Indii se tato bylina používá k léčení již více než 4000 let. Kořen ašvagandhy je považován za posilující prostředek při fyzickém i duševním vyčerpání, zejména u dětí a u starších lidí, při rekonvalescenci nebo při oslabení organizmu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 19:48 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

2 žof žof | 14. července 2012 v 20:09 | Reagovat

Prosím ťa, zaujímaš sa bližšie o etnobotaniku? :-)

3 deborah deborah | 17. července 2012 v 10:05 | Reagovat

Na webu pro informaci jsou moc dobré stránky Enspyro a tam se najde mnoho zajímavého z oblasti etnobotaniky. A je to vůbec moc zajímavé jak dokáží ty rostlinky být všelijak čarovné :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama