Prosinec 2011

Sluncovka kalifornská

31. prosince 2011 v 11:09 | Deborah |  Byliny, koření, rostlinky

SLUNCOVKA KALIFORNSKÁ

Je to jednoletá bylina s 20-80cm vysokou lodyhou. Listy jsou členěny v čárkovité úkrojky. Květy jsou krásně žluté a se stejným rozložením a stejnou vlastností kdy při rozkvětu lehce opadávají stejně jako mají máky. Právě o proto se rostlina přezdívá Kalifornský máček. Tato bylina je známa také pod názvy slunečný květ velký, slunečný květ indiánský nebo slunečný květ peruánský. Patří do čeledi Papaveraceae - makovité. Latinsky Eschlotzia californica. Byla pojmenována na počest profesora J.F.Eschscholtze, žijícího na počátku 19. století v Německu.

Rod zahrnuje 8 -10 druhů pocházejících převážně ze západních oblastí Severní Ameriky. Sluncovka kalifornská je emblémovou "státní" rostlinou státu Kalifornie. V pletivech sluncovky je bezbarvý latex, který má mírně narkotické účinky a i tamní indiáni používali tuto drogu k tlumení bolesti zubů.
Sluncovka se pěstuje v barvě krémové, žluté, oranžové, karmínové nebo bronzové. Květy bývají nejčastěji jednoduché, ale pěstují se i plnokvěté kultivary.

Rostlina má také slabý účinek na tlumení křečí. Její účinky jsou právě mnohem mírnější než u máku setého, neboť se neprojevuje depresivní vliv na nervový systém a její použití, tedy alespoň sušené byliny je volné jen se nesmí překračovat dávky. Stále se ale řadí do rostlin, které nejsou přímo řazeny do bylin a užití bude vždy sporné. Deriváty kryptopinu stimulují stahy dělohy a proto je zde u těhotných žen riziko vyvolání potratu.


Další použití drogy kvetoucí natě sluncovky - Herba e.:
proti bolestem
na nervozitu a napětí
uklidňuje a je i hypnotikum a přidává se i do směsí na spaní
tradičně proti křečím

Guarana

30. prosince 2011 v 21:28 | Deborah |  Byliny, koření, rostlinky
Guarana je další z mnoha indiánských léčivých rostlin a je známá i pod botanickým názvem

PAULINIA NÁPOJNÁ

latinský název je Paullinia cupana
název Guarana se vyslovuje gvarana nebo také gvaraná. Původem je keř nebo také malý strom z Venezuely a severní Brazílie. Je tedy známa indiánům Jižní Ameriky a tedy kmenům Tupi a Gauraní žijící původně v povodí Amazonky a v jejich kultuře hraje důležitou roli. Název guaraná je odvozen ze slova wara´ná. Tyto kmeny věří, že je rostlina magická a není se co divit. Vyprávi se báje o Božském dítěti, které bylo zabito hadem a jehož oči daly vzniknout této rostlině.
Semena guarany se skládají většinou z načervenalých rostlinných vláken a pryskyřice s malým množstvím oleje a vody.

Léčivé jsou právě semena guarany, která jsou stimulantem centrální nervové soustavy. Jedná se o stimulanty a jde o purinové deriváty jako theobromin a theofylin a také i další alkaloidy jako je kofein zde guaranin. Rozdíl oproti kávě je v absenci nežádnoucích účinků jako je nadměrně zrychlený srdeční tep nebo nepříjemné psychické napětí. Kofein v guaraně se uvolňuje postupně, jako tomu je například u čaje, má ho v sobě ale více a působí až 8 hodin.

co léčí a na co působí a klady této drogy:
- léčí střevní problémy a působí jako prostředek nabytí síly
-stimuluje lidskou psychiku
- potlačuje únavu, stavy vyčerpanosti, odstraňuje deprese
- dodáva energii, působí proti stárnutí a regeneruje tělo
- podporuje činnost mozku a zlepšuje pozornost a paměť
- tlumí bolesti
- snižuje cholesterol
- podporuje krevní oběh
- též působí afrodiziaticky
- dalším kladem jsou detoxikační účinky
- odstraňuje migrénu a křeče
- zahání pocit hladu


Názvy pro guaranu jsou třeba i Kurura nápojná, latinské Paullinia crysan a Paullinia sorbilis, Brazilské kakao, španělsky Quarana nebo Quarane, anglicky Fruits of Youth, z domorodého jazyka indiánů waranna, wanna


- Druh P.cupana tedy guarana patří do řádu a čeleďi mýdelníkovité (Sapindacea) kam patří třeba i javor, jírovec maďal nebo líčí čínské. Dál patří do rodu paulinie (Paullinia)
- guaraně se někdy přezdívá druhý kokain
- přesněji je Paulinie nápojná dřevnatá liána s malými červenými plody podobnými po dozrání zlověstným očím
- semena se drtí a získává se tím hnědý prášek, prodávaný právě pod názvem guarana
- nejvíce druhů povzbuzujících nápojů právě z guarany se vyrábí nikde jinde než v Brazílii
- jezuitskému misionáři, který cestoval po střední Amazonii zarážela vitalita a zdraví domorodců a objevil, že je to spojené právě s používáním guarany a tak se poznatky začaly postupně dostávat do Evropy
Jak se dá použít guaranový prášek
Dnes už jde sehnat i když cena není nejnižší. Pro přehled 50gr kolem 40 - 50 Kč. Prášek se rozmíchává v teplém mléce s cukrem a tak je nejlepší.
Kdo nedá dopustit na čaj tak se zalije,pak se nechá takhle vychladnout a přidává se citron a med - stává se tak dokonalým životabudičem a ochranou proti nemocem. Prášek se dá požít samotný na lžičce. Prášek se i šňupe.
Jedna dávka činí zhruba 5gr čajová lžička. Má se ale užívat příležitostně, je mírně návyková tím, že na ní vzniká tolerance a nemá tak správnou účinnost. Co to znamená? Je dobré mírně zvyšovat dávky, aby se dosáhlo rovnocenného nabuzení jako napoprvé. Přehnaným množstvím snižujete pozitivní stránky stimulace a začne převažovat nervozita s podrážděností.Stévie sladká

30. prosince 2011 v 13:54 | Deborah |  Byliny, koření, rostlinky

Tahle rostlinka je hodně zajímavá a pěstujeme ji už druhým rokem v květináči a chci se více dozvědět o jejím původu, léčivých účincích, o použití a obsahových látkách.

Je to STÉVIE SLADKÁ

latinsky Stevia rebaudiana Bertoni a je nazývaná také stévie cukrová, sladká tráva, medové lístky, stévie.
Stévie je světlomilná tropická rostlina s bílými květy. Původem rostliny jsou tropické a subtropické oblasti Jižní a Střední Ameriky. Je ceněna kvůli svým léčivým účinkům a hlavně kvůli své vysoké sladivosti a tak se stévie používá především jako nahrážka cukru. Rod Stevia obsahuje 150 druhů bylin a keřů.


V přírodní medicíně na pálení žáhy, cukrovku, jako ústní vodu a také hlavně jako sladidlo indiánského nápoje maté využívaly stévii kmeny známé jako Guarání v Paraguayi a Brazílii. O vlastnostech této rostlinky věděli indiáni od pradávna.

Francouzští vědci izolovali roku 1931 glykosidy, které právě dávají rostlině sladkou chuť. Tyto složky byly pojmenovány steviocid a rebaudiosid a třeba další zvláštností je, že jsou 250-300krát sladší než sacharóza. Látka je stálá i zatepla, nemění se jeho pH a nekvasí. Komplex sladivých látek je obsažený v téměř celé rostlině a to zejména v listech a jen mimo kořeny. Ve 20.století se začaly používat ve velké míře umělá sladidla jako jsou cyklamáty a sacharin, které mohou mít karcinogenní účinky. S nápadem používat stévii jako náhražku cukru v nápojích a dalším potravinářském průmyslu byla japonská firma a to již na počátku 70.let. Nyní má stévia 40% podíl na japonském trhu s umělými sladidly. Zde se také používá v nealko nápojích typu Coca-cola. Nyní se používá stévia ve východní Asii (Čína, Thajsko, Korea, Tajwan, Malajsie) ve státech Jižní Ameriky a v Izraeli. Největším producentem steviósy na světě je s trochou překvapení Čína. Dříve byla stévia velmi rozšířená i v USA. Steviosid se v mnoha zemích na světě používá ke slazení potravin, nápojů, v cukrářství, konzervárenském průmyslu, při výrobě zubních past a žvýkaček. V našich krajích a v Evropě se ze stévií seznamujeme až teď. Začínáme si ji pěstovat a poznávat její účinky a výhody proti jiným i přírodním sladidlům a cukru.

nějaké zajímavosti
- komplex látek obsažených ve stevii je asi 15-30x sladší než řepný cukr
- extrakt stevie sladké je cca 320x sladší než řepný cukr a 10g odpovídá 3,2kg
- při vyšší koncentraci má stévie chuť prý až lékořicovou
- steviosil je v suchých listech zastoupen 8%
- Akademi věd ČR zkoumají dokonce i její protinádorové účinky
- pro své léčivé vlastnosti bývá využívána jako kardiotonikum, proti vysokému krevnímu tlaku, únavě, depresím, rozšiřuje cévy, snižuje krevní cukr
- díky téměř nulové energetické hodnotě bývá tam kde je povolena užívána diabetiky
- ke slazení se používají celé nebo drcené lístky a na trhu jsou i jíné formy třeba dražé
- zatím nebyl zaznamenán případ alergické reakce

Stévie ještě něco botanicky a pro pěstitele
- původem je jednoletá, ale by vyšlechtěna i jako trvalka
- náleží do čeledi Asteracea (hvězdnicovité) a do rodu Stevia
- dorůstá výšky 0,5 - 1m
- stonek je jemně chlupatý, protistojné listy mají kopinatý tvar s mělce laločnatými okraji, kvete bílými květy
- potřebuje plné slunce, teplo a místo chráněné před větrem
- oddenky přezimují při teplotě 5 - 10°C a malé zálivce
- u nás se dá pořídit již za 35Kč za rostlinu
- množí se zelenými nebo kořenovými řízky nebo metodou in vitroPřírodní afrodiziaka III.

29. prosince 2011 v 21:06 | Deborah |  Byliny, koření, rostlinky
Pokačuji zde s přehledem přírodních afrodiziatik. Všechny bylinky, silice nebo koření lze sehnat v internetovém obchůdku www.prodejbylin.cz a lze tu najít i potřebné informace o všech těchto prostředcích.

Známější je třeba i všepovzbuzující kořen Žen-šen

Mnoho lidí si ho cení jako afrodiziakum. Žen-šen zvyšuje pracovní výkonnost a nevyvolává nespavost. Stimuluje jaterní funkce, léčí žaludeční vředy, zlepšuje činnost mozku, podporuje učení a vyrovnává mužskou i ženskou hormonální aktivitu, zlepšuje oční adaptaci. Zvyšuje obranyschopnost organismu proti různým škodlivinám. Snižuje riziko vzniku civilizačních chorob.

Tato bylina je známa také pod názvy ginseng, kořen maralový, kořen života, krása vesmíru, lék harmonie, všehoj, všehoj ženšenový nebo žen-šen.

Žen-šen se využívá jako:
adaptogen - zlepšuje adaptaci organismu
afrodiziakum - zvyšuje sexualní touhu
dietetikum - výživové doplňky
ethnobotanikum
geriatrikum - vhodné pro staré lidi
imunitní systém - obranyschopnost
paměť - zlepšení a podpora mozkových funkcí
tonikum

Ženšen obsahuje směs několika desítek unikátních, silně účinných látek, které tvoří více něž 20% hmotnosti sušeného kořene. Ženšen předčí běžné povzbuzující látky jako je káva, čaj, nikotin, energetické nápoje atd. Jeho účinek nastupuje pomaleji, je však dlouhodobý a po všech stránkách zdraví prospěšný.
Jsou mu přisuzovány téměř magické vlastnosti. Ženšen se používá zčásti podobně jako mandragora.

Ženšen pravý latinsky Panax ginseng je druh rostliny z čeledi aralkovitých (Araliaceae). Někdy bývá nazýván též všehoj ženšenový. Léčivé látky zjednodušeně nazývané asijský ženšen, čínský ženšen a korejský ženšen též pocházejí z této rostliny. Ženšen pravý patří k nejznámějším exotickým léčivým bylinám.

Saw Palmeto

Je malá palma Serenoa repens a je též známá pod názvem palma trpasličí. Má tmavé plody v podobě bobulí. Roste na Atlantickém pobřeží Severní Ameriky a bobule palmy jsou starým léčebným prostředkem indiánů. Má mírně močopudné účinky a působí proti infekcím močových cest. Používá se také při nachlazení, kašli a chronických zánětech průdušek. Bobule se používají jako afrodiziakum a také mají sedativní účinky.
Odvar se pije 3x denně a to povařením půl až jednoho gramu usušených plodů ve 150 ml vody po dobu 5-10 minut.
Cena za 50gr je 59 Kč

Santalové dřevo

Co lze očekávat od santalu?
Dá se již sehnat nejan jako silice, ale též přímo dřevo. Latinský název drogy je Lignum santali. Existuje santalové dřevo nejen červené, ale i bílé. Známější je právě to prvé jmenované.
Santalové dřevo se používá v aromaterapii a jako vykuřovadlo. Čistí krev a podpouje proudění krve. Proto vše má santal kromě jiných nálepek i nálepku afrodisiatikum. Lidové a jiné názvy napovídají, že bylina se užívá právě k těmto účelům: dřevo lásky, sandal, santalové dřevokřídlo. Šípy lásky amora mohou být právě ze santalového dřeva.
Santal má i další léčebné účinky třeba působí antirevamticky a protizánětlivě. Používá se při onemocnění močových cest. Spolu s kořenem sarsaparily se s ním dokonce léčí lupénka. Červené santalové dřevo se podává formou odvaru.
Cena se pohybuje 30Kč za 50gr a někde se i odvažuje.

Co se ještě dá o santalovém dřevě dovědět?
Tak bílé santalové dřevo se používá v aromaterapii. Vůně uklidňuje, má antidepresivní účinky, podporuje práci srdečního svalu a léči záněty sliznic, záněty močového měchýře, bílý výtok a střevní problémy.
Červené santalové dřevo je jedním z nejlepších prostředků podporujících metabolismus.

Vlastní popis santalu je vůbec velice zajímavý. Santal bílý je malý až středně velký stálezelený tropický strom s jednoduchými, vstřícnými listy a pozor je to poloparazit žije na kořenech jiných rostlin, hlavně některých druhů bambusů. Má čtyřčetné načervenalé květy, uspořádané do úžlabních lat, složených z vidlanů. Strom roste pomalu, má husté, tvrdé a vonné dřevo a plně se vyvíjí až ve stáří 30 let. Sušením se typická santalová vůně zesiluje.

Strom santalu pochází z jižní Asie. Roste v Polynésii, na Sumatře, Jávě, Borneu a v Indii. V léčitelství se užívá právě i santal červený i s jinými zvláštními názvy jako křídlok santalový nebo santalovec santalovitý. U nás se santal nepěstuje.
takhle vypadá santal
Santalové dřevo je zaznamenáno ve staroindických léčebných spisech umění ayurvédy pod názvem "čandana". Dřevo při pálení navozuje silné duchovní vibrace a léčí duši. Vonné tyčinky santalu dovedou při pálení prohloubit koncentraci i relaxaci a navodit meditativní stavy. Jsou pomůckou jógových středisek i věštíren.

Další o santalu i na stránkách http://bylinky.atlasrostlin.cz/santal

Ašvagandha

29. prosince 2011 v 21:02 | Deborah

Ašvagandha - tak tenhle pro mnohé podivný název je botanicky a lépe vyslovitelný pro rostlinu withanie opojná

Název aschwagandha pochází z Indie a Arábie. Od středověku je ceněným vykuřovadlem v Arábii. Vedle bájné sómy je tato bylina nejdůležitější védskou kouzelnou rostlinou. Je léčivou bylinou v ajurvédě. Jako afrodiziakum a sexuální tonikum se používá právě v Indii a také se mu jinak říká Indian ginseng - indický žen-šen. Na západě je tato bylina oblíbena jako přírodní léčivo na ulevení od stresu má totiž uklidňující účinek. Dále též zlepšuje spánek a čaj odvar se pije i na doplnění sil po fyzickém či psychickém vyčerpání a je dobrý i při rekonvalescenci. Jsou údaje o tom, že ašvaganha zlepšuje paměť.
Z řezaného kořene se připravuje čaj nebo se kořen žvýká. Kořen se tradičně povaří v mléce, nebo se připravuje klasicky jako čajový nálev. Právě ajurvédská medicína doporučuje 2g sušené ašvaganhy denně. Píšou se i doporučení, že denní dávka nemá překročit 3g přestože droga má velmi nízkou toxicitu.

50gr kořene za 80 Kč


Tato bylina je známa také pod názvy ashwagandha, ašvaganda, ašvagandha, ašvaganha, ašwagandhá nebo indický ženšen.
Co se ještě dá o této bylině a kořenu dovědět?

- Je spolu s čekankou součástí ajurvédské kávy, kterou lze koupi třeba na
http://www.001shop.cz/ASVAGANDHA-ajurvedske-kafe

- Bylina obsahuje mnoho alkaloidů a withanolidy, které svými účinky i složením připomínají aktivní složky ženšenu, ginsenosidy

- anglický název pro aswagandhu je Winter Cherry

- tady na těch stránkách něco více a podrobněji a je tu třeba i zajímavý odstavec vlastnosti a charakteristika podle systému ajurvédy: http://www.vegetalismus.cz/clanky/etnobotanika-lecive-byliny/asvagandha-13-1356254754.htm

- vyskytuje se v sušších a teplejších částech Indie až do nadmořské výšky 5500 stop v Himalájích. Je to vzpřímená, našedlá křovitá rostlina, 30-150cm vysoká, lehce porostlá chloupky. Kořen silný, dost dlouhý, hlíznatý, hnědobílý.


- původní oblastí výskytu rostliny Withanie (Withania somnifera) je severovýchodní Indie, roste také v Pákistánu a v severní Africe.

- Doba květu a zrání plodů od září do listopadu a od března do května.

- V Indii se tato bylina používá k léčení již více než 4000 let. Kořen ašvagandhy je považován za posilující prostředek při fyzickém i duševním vyčerpání, zejména u dětí a u starších lidí, při rekonvalescenci nebo při oslabení organizmu.

Botanická zahrada Praha

29. prosince 2011 v 20:49 ODKAZY
Zde je odkaz na stránky botanické zahrady v Praze www.botanicka.cz
Dá se zde najít plno informací o samotné zahradě, otvírací době, o expozicích a dále i pěkné články a fotografie rostlin co právě kvetou. Teď třeba kvete Aloe rauhii oranžovými kvítky. Potřebujete-li vědět informaci o nějaké exotické rostlince většinou se zde také najde.

Něco o bazalce

29. prosince 2011 v 11:12 | Deborah |  Byliny, koření, rostlinky

Bazalka pravá

Bylině se lidově říká bazalička, bazalika, bazilika, německý pepř, parfém lásky nebo voňávý hřebíček.
Latinský název je Ocimum basilicum a používá se nať a list a název drogy je Herba basilici nebo Folium basilici.
Bazalka pravá se dá snadno vypěstovat a je to jednoletá bylina. Má krásné lesklé lístky šťavnaté zelené barvy a nejvíce látek obsahuje vždy vršek bazalky a jak to jde trháme a používáme právě tyhle čerstvé vršky.
Původ bazalky je Indie.
Bylina se nejvíce využívá v italské kuchyni a Italové snad nedají dopustit na bazalkové pesto do špaget a jiných těstovin.
Jako koření se bazalka používá a je známá od starověku.

Bazalka má vliv na vylučování žaludečních šťáv a podporuje chuť k jídlu. Je výborna na trávicí proces, působí proti nadýmání a je na dobré trávení. Při nachlazení a kašli ulehčuje odkašlávání. Bazalka také například zlepšuje činnost ledvin. Dále uklidňuje nervy a také stimuluje duševní koncentraci.
Aroma bazalky se používá k osvěžujícím koupelím.
Odvar z jedné kávové lžičky sušené drogy bazalky je na jeden šálek a pije se 2x až 3x denně.

S konzumací nálevu a hlavně samotné čestvé bazalky se to též nemá přehánět kvůli silné vůni a zejména silice z bazalky ve větším množství třeba při krájení není každým dobře snášena.

Některé další druhy bazalky:
- Ocimum kilimandsharicum a je to chlupatá trvalka s Afriky zřejmě z okolí hory Kilimandžáro, nazývá se kafrová bazalka a je k léčbě kašle a nachlazení.
- Bazalka vonná
- Ocimum viride - bazalka zelená je západoafrický druh, používá se v čaji na léčbu horeček
- Bazalka posvátná - tulsi

Co tedy s bazalkou?
- Máme-li přebytky čerstvé bazalky lístky se dají napěchovat do krabiček a zamrazit a pak se může přidávat do polévek hlavně těch rajčatových nebo rozmixované lístky bazalky v rajské. Takhle se dá použít bazalka i čerstvá.
- Do salátů středomořských a s podílem rajčat se dá dát čerstvá i sušená bazalka a i ta zamražená.
- Dobrá je i v marinádě třeba na kuře spolu s ostatními proveslánskými bylinky; dále se dá připravovat do různých indických jídel snad kromě jejich placek:-);
- z čestvé bazalky se též vyrábí pesto a jsme tedy zpět v italské kuchyni - je to nasekaná bazalka, rozetřený česnek a piniové nasekané oříšky a rozmixované s olivovým olejem a směs se dá do malé skleničky a v lednici vydrží kolem 2 týdnů a snad i déle. Použití je dál dost známe dobré pesto je k těstovinám místo našeho zlozvyku míchat sem kečup, také k masu, do jídel z rajčat a dalších dobrot.
- Bazalka se dá nakládat v olivovém oleji a spolu se stroužkem či dvěma se vytvoří aromatický olej na saláty.
- Sušená bazalka se používá co ta čerstvá snad kromě toho pesta. Sušená se prodává klasicky mezi kořením a je zde široký výběr výrobců a také bazalku můžeme koupit na váhu už i v mnoha e-shopech.
- Ze sušených lístků bazalky se připravuje čaj, který právě dobře působí na trávení, na nechutenství a hlavně uklidňuje a jsou i poznatky o tom, že zbavuje strachu a bojácnosti.
-Bazalka má zvláštní rozpoznatelné aroma a též se dává do směsí třeba do čaje na uklidnění nervů, ale právě pro svojí sílu vůně jí není dáváno hodně, aby nepřehlušila ostatní bylinky. Dá se míchat s tymiánem nebo dobromyslí.

Bazalka posvátná - Ocimum sanctum

je tropická rostlina původem z Indie. Roste hojně v Surinamu a je zde považována za svatou bylinu. Zde má tedy náboženský význam,ale také samozřejmě léčivý. Indie hlavní země ájurvédské medicíny tulsi využívá dle svých zásad.

Čaj ze sušené bazalky posvátné působí dobře na žaludek, podporuje vylučování žluče, snižuje horečku a uklidňuje. Tulsi má i účinky baktericidní a využívá se také při léčbě zažívacího ústrojí. Používá se při nechutenství, anémii, astmatu, neplodnosti, zánětech ledvin a zánětech močového měchýře. Byla prokázána i určitá účinnost při léčení rakoviny. Silice bazalky se využívá v parfumérii.
Tato bylina je známa také pod názvy tulisi, tulasi, tulsi nebo tulsí.
50gr se dá sehnat za 40 Kč.
Na googlu se dá snadno najít spousta obrázků právě jen bazalky a nejde splést s jinou bylinkou :-)

Přírodní afrodiziaka II.

28. prosince 2011 v 22:06 | Deborah |  Byliny, koření, rostlinky
Další afrodiziakum je třeba silice aroma YLANG-YLANG
Rostlina se česky jmenuje Kananga vonná a latinsky Cananga odorata
Silice se využívá jako:
afodiziaka - zvyšuje sexualní touhu
antihypertenziva - na vysoký krevní tlak
v aromaterapii
nervinum - na nervozitu a napětí
sedativum a hypnotikum

Zdrojem vzácné silice ylang-ylang jsou intenzivně vonící květy tropického stromu kanangy z Komorských ostrovů. Ylang-ylang působí antidepresivně, zmírňuje nervové napětí a nespavost, snižuje krevní tlak, působí jako afrodiziakum, je součástí luxusních parfémů. Pozor: Dlouhodobá inhalace může způsobit bolest hlavy.


KOTVIČNÍK ZEMNÍ
Kotvičník někdy též chybně nazýván kotvičník pozemní či kotvičník podzemní obsahuje řadu přírodních steroidních saponinů, které mají schopnost zvýšit u mužů hladinu hlavního pohlavního hormonu testosteronu až o 30%. Takto kotvičník mimo jiné způsobuje rychlejší nárůst svalů a zvyšuje fyzickou i psychickou výkonnost. Tyto efekty jsou velmi výrazné u mužů po padesátce. U žen kotvičník podstatně zvyšuje hladinu ženských pohlavních hormonů - estrogenů, čehož se terapeuticky využívá zejména v období menopauzy (přechodu) - k utlumení nepříjemných stavů. Studie prokázaly, že účinné látky z kotvičníku u obou pohlaví podstatně zvyšují sexuální libido a proto se v zahraničí pro kotvičník používá název rostlinná viagra či zelená viagra.
Kotvičník se doporučuje používat ve formě odvaru a to na 1 lžičku byliny půl litru vody), nebo stačí připravit jen nálev tedy bylinu připravit jako klasický čaj.

Kotvičník je jednoletá bylina pocházající pravděpodobně z Číny a Indie. Kvůli svým blahodárným účnků je v současnosti jednou z nejoblíbenějším bylin i u nás.

Pozor při nákupu se musí na pravost drogy, kotvičník se nepodává vždy čistě - obsahuje to co nemá a různé stopky. Pokud máte zájem o pěstování, můžete si objednat i plody kotvičníku.

afrodisiaka - zvyšující sexualní touhu
anabolika - podporující růst svalové hmoty
menopauza - přechod nebo-li klimakterium
prostata - na problémy s prostatou

Kdo se chce dovědět více o kotvičníku může se podívat i na http://ajurveda-brno.cz/ucebnice-ajurvedy/herbar-bylin/kotvicnik-zemni-goksura


DAMIANA

Damiána, posvátná rostlina Aztéků, se dodnes těší především v Americe velké oblibě jako sexuální tonikum. V tomto ohledu působí damiána především na ženy, čímž se liší od Muiry puamy, se kterou má jinak řadu biologických účinků společných. Extrak z damiány se pro své účinky stal součástí velkého množství energetických nápojů. Damiána se používá při depresi, nedostatku testosteronu, zvětšené prostatě a zánětu močových cest. Posiluje nervový systém. Používá se i jako součást vykuřovadel.
Tato bylina je známa také pod názvy turnera nebo afrodiziakum.
50g je za 32Kč
Damiana
Damiána je americký malý keř s čeledi mučenkovitých. Latinský název je Turnera diffusa a rostlina má malé žluté květy a ty mají silnou vůni připomínající heřmánek. Její pěstování je tradiční v Mexiku a Střední Americe.
Některé návody na přípravu damiány:
Jde o tradiční způsob přípravy afrodisiakálního nápoje - vaří se 2 polévkové lžíce byliny a to po dobu 15 minut v litru vody. Dále se damiána nakládá do tequily nebo se kouří sušené listy. Účinek kouření listů bývá údajně přirovnáván k lehkému opojení z konopí. Do našich podmínek stojí za to vyzkoučet právě první způsob i kdybychom si měli třeba jen posílit nervy a navodit relax organismu.

Druhy pepře a rozdíly

28. prosince 2011 v 16:56 | Deborah |  Koření
Je více druhů pepře a zde tento článek objasňuje právě rozdíly mezi těmito druhy a jak který pepř poznáme.
Pepř je koření celé nebo mleté plody cizokrajné rostliny pepřovníku černého. Pepřovník je stálezelená, popínavá rostlina se srdčitými listy.
Pepřovník pochází z Indie, dnes se ale pěstuje také v Brazílii, Malajsii, Číně, Vietnamu atd. a odtuď se vyváží do celého světa. Pro šikovné dá se pěstovat i v domácích podmínkách, ale pro plození vyžaduje jistou trpělivost a hlavně zkušenosti s pěstováním jde o náročnou rostlinku. Aroma si pepř zachová nejlépe, pokud ho nameleme těsně před použitím. A profesionální kuchaři i ti amatérští více sahají po celém pepři a mlýnku než po mletém pepři ze sáčku.

Černý pepř se získává otrháním hroznů pepřovníku s ještě nedozrálými plody a to v době, kdy začínají lehce červenat a ty se pak suší na slunci, až ztmavnou a jejich slupka se zcvrkne. Nevyžadují žádnou další úpravu, proto je černý pepř nejlevnější ze všech zmíněných typů a také nejběžnějším typem k úpravě pokrmů.
Zelený pepř jsou také nedozrálé, ale ještě plně zelené bobule, které se pro zachování barvy, aroma a měkké konzistence nakládají do octa nebo soli. Zelený pepř je velice oblíbeným kořením gurmánů. Je poněkud dražší, zato však delikátní.

Podobně jako pepř zelený se získává i tzv. červený pepř, ten se však sklízí na počátku vybarvování kuliček do odstínů červené.
Bílý pepř získáme z úplně dozrálých kuliček, jež se namáčejí a odlupováním se zbavují změklé tmavé slupky. Pak se suší na slunci tak dlouho, až se vnitřek plodů co nejvíce vybělí. Bílý pepř má znatelně jemnější chuť a není tak štiplavý, jako černý pepř.

Na adrese www.koreni.cz jsou k dostání všechny druhy pepře a dokonce i pepř růžový. Jako růžový pepř jsou známé téměř zralé bobule stromu Schinus t. z Jižní Ameriky, ačkoliv pravým pepřem ve skutečnosti nejsou. Mají slabě pryskyřičnou chuť, nasládlou chuť a v kuchyni se používají hlavně jako dekorace pro zajímavý kontrast ve směsi se zeleným, černým a bílým peřem. Růžový pepř však přidáváme s mírou, protože ve větším množství může být toxický.


U pepře více jak u jiného koření platí zásada všeho z mírou a do pokrmů se přidává opravdu málo a po špetičkách, výhoda pepře je, že si může každý sám ještě po upravě pepř přidat.
Pepř je dobrým prostředkem na trávení, působí preventivně proti různým nemocem a má spoustu dalších léčebných účinků.

Přírodní afrodiziaka

28. prosince 2011 v 16:19 | Deborah |  Byliny, koření, rostlinky
Tady jsou stránky přímo prodej afrodiziakálního koření a bylin. Jsou tu i jednotlivé účinky těchto afrodiziatik.


MACA HORSKÁ přezdívaná PERUÁNSKÁ VIAGRA
Maca je prastará léčivá bylina peruánských And, která se pěstovala již před 6000 lety. Současný vědecký výzkum potvrdil výrazný účinek této byliny na zlepšení fyzické a psychické výkonnosti, prodloužení života a především výrazný vliv na reprodukční zdraví.
Maca působí při sexuální impotenci mužů, frigiditě žen a neplodnosti. Stimuluje jak mozková centra, tak reprodukční orgány prostřednictvím normalizace hormonální hladiny. Napomáhá řešit krizi středního věku a manažerský syndrom v sexuální oblasti. Zvyšuje libido a výrazně podporuje erekci. Pro své účinky je maca nazývána peruánskou viagrou. Maca zvyšuje fyzickou a psychickou odolnost, podporuje imunitu, u žen reguluje menstruační cyklus a nerovnováhu ženských pohlavních hormonů, působí i v menopauze a proti osteoporóze. Používá se při chronickém únavovém syndromu.
Tradičně se užívají 1 až 3 čajové lžičky denně, přičemž účinek se dostavuje již po několika dnech pravidelného užívání.
Cena pro přehled 50gr za 81Kč nebo i 200gr za 306Kč.
Další třeba KVĚT JASMÍNU, který je pověstný svou omamnou a lákající vůní...
Květ jasmínu bývá součástí čajových a bylinných směsí. Používá se při bolestech žaludku, menstruačních obtížích a kožních problémech. Má pověst afrodiziaka. Využívá se k meditaci. Jeho kouř posiluje auru osob vyčerpaných nemocí.
Tato bylina je známa také pod názvy čaj jasmínový, čemín, čenín nebo šešmín.
Cena se pohybuje 35Kč za 50gr.
Léčivé účinky jasmínu
V Indii, jedné ze zemí svého původu je jasmínový květ zván "královnou noci" - pro svou omamnou vůni. V tomto případě hovoříme o žlutém jasmínu. Ten je dodnes využívána pro léčbu aromaterapií. Jeho kolébkou je rovněž Egypt, Alžírsko a Itálie. Jasmínové květy se zde sbírají ručně a před svítáním, jinak totiž ztratí až 20% své vůně. Dále jsou pak používány jako esence drahých, francouzských parfémů. V současnosti je výjimečně používán i v západní medicíně, kde se požívá sirup z květů proti kašli a čaj z listů na venkovní použití při zraněních očí. Jasmínový odvar má mimo jiné i neuvěřitelně pozitivní účinky na lidskou nervovou soustavu. Také působí proti křečím, je schopen odbourat stres a jeho vonná esence je často využívána při antidepresivní rehabilitaci.

Vůně je hodně podobná keři pustorylu, který má též bílé květy ovšem zcela jinak uspořádané, a který se u nás vysazuje v parcích i zahradách a je vlastně takovou mírnou nahrážkou teplomilného jasmínu. Samotný jasmín se dá pěstovat i v našich podmínkách a stává se tak ozdobou nejčastěji terasy nebo balkonu a přezimuje ve skleníku či zimní zahradě. Když ho dovedeme do květu dokáže nás svojí vůní i exotickou krásou okouzlit a očarovat.

Další je GALGÁN LÉKAŘSKÝ respektive ODDENEK této rostlinky
Galgán výborně léčí žaludek, zvyšuje množství žaludečních šťáv, zlepšuje látkovou výměnu. Zevně jej můžeme použít při revmatismu. Galgánové víno zlepšuje mužskou potenci. Oddenek lze použít jako afrodisiakum. Přirozeně reguluje pochody v pánvi. Má však nepříjemnou hořkou chuť.
Tato bylina je známa také pod názvy galgán obecný nebo alpínie.

Galgán se dá zařadit do těchto léčebných skupin:
afrodiziaka - zvyšující sexualní touhu A DÁLE TAKÉ
antirevmatika - na kloubní potíže
koření
likérnictví - bylinky na výrobu likérů
vykuřovadla a kadidla

Galgán lékařský obsahuje v oddencích především silici s obsahem pinenů, cineolu, eugenolu, eukalyptolu, kadinenu a tzv. seskviterpenů, které působí na zvýšení tvorby žaludečních šťáv, tím i zlepšení trávení, upravují plynatost, zlepšují tvorbu žluče. Obsažené flavonoidy galangín a kemferol mají mírné protizánětlivé účinky, třísloviny působí proti průjmově.
Pro své účinky se též přidává do směsí koření a používá se i k výrobě likérů.
SKOŘICOVÁ KÚRA
Uschlá oloupaná kůra skořicovníku ceylonského je velmi dobře známé koření s nejrůznějším použitím v naší kuchyni. Používá se při přípravě sladkých pokrmů, do pečiva, čokolády, cukrářských výrobku, při zavařování ovoce, v likérnictví, ale i v parfumérii.
V tradiční čínské medicíně se používá skořice pro prohřátí organizmu. Zevně se používá proti revmatizmu, vnitřně proti nadýmání, podporuje chuť k jídlu, působí proti nadýmání. Zcela logické je její působení na podporu trávení (tzv. stomachikum), dále je popsáno působení proti virům a plísním a v poslední době zažívají určitý boom i účinky obsahových látek skořice na snižování krevního cukru (antidiabetikum) a rakovinné bujení. Je to účinné antiseptikum, podporuje krevní oběh a zažívání.
Tato bylina je známa také pod názvy cinamon, čínské dřevo, skořice, skořice ceylonská, skořice pravá, skořicové dřevo, strom skořicový nebo trubičky.
na těchto stránkách je výborný recept na KOŘENĚNÉ AFRODIZIAKÁLNÍ VÍNO a ještě něco o pepři a jeho afrodiziakálních účincích http://www.bylinky.eu/pepr-jako-stimulant-traveni-a-prirodni-afrodiziakum.html
Na víno je potřeba:
0.7 l dobrého červeného vína
2 kusy skořicové kůry
5 ks hřebíčků
5 ks černého pepře
1 hvězdička badyánu
špetka muškátového oříšku
3 lžíce rozinek
1/2 pokrájeného citronu nebo pomeranče
na oslazení 3 lžíce medu
Víno nalijeme do hrnce, přidáme koření, citrusový plod a rozinky. Pozvolna přivedeme do varu, povaříme ani ne 1 minutu a odstavíme z plotny. Před vmícháním medu ho necháme trochu vychladnout, můžeme přidat ještě plátek čerstvého citronu nebo pomeranče a popijeme po doušcích.