Zdravotní sestřih máty :-))

17. srpna 2011 v 17:15 | Deborah |  Bylinky
O mátě toho je napsáno spousta. Je to všeobecně známá rostlinka. Sazenize se dá sehnat nejen v zahradích centrech, ale i v supermarketech. Tam bych sice nákup pro sazbu nedoporučovala, ale budiž, když to opravdu jinak nejde. Poměrně rychle se množí a na zahrádce může i zaplevelovat záhony. Kdo je však šikovný a ví, že by bylo škoda se této kytičky vzdávat má své osvědčené tipy jak tuto voňavou krasavičku krotit. Když kvete má krásné světle fialové až tmavě fialové chocholky květů a největší kamarádi jsou kolem ní pak čmeláci :-)
Záhonek je dobré mít nějak oplocený nebo z kameny. Letos se máta pravá na mým rabátku :) rozrostla jako obvykle a přerostla i kolem pampelišek a šanci neměl ani plevel. Problémy však nastaly asi při druhém třetím mém sběru. Na spodních lístkách byli takové oranžové puklice. Jelikož se v rostlinných chorobách moc nevyznám raději jsem se sběru vzdala a celý kus z mátou ostříhala! ostříhala až k zemi a věc jsem odložila, že se budu těšit snad až na podzim na první lístečky. Byla opravdu oholená. No, k mému velkému údivu se během týdne a bez zalévání máta opět rozrostla a další užitek vidím v tom, že vrcholky mají nejvíce cenných látek a nejvíce voní. Vyplatilo se mi tedy hrbit záda. Ještě je dobré, že nestačí ani vykvést a tak hmyz musí někam jinam a jestli to vadí nebo nevadí uvidíme po zimě.
Lístečku máty mám tedy spousta - suším je na čaj a různé nápoje a také skoro celé léto používám čerstvé.
Ale nebyla bych to totiž já, abych nevyzkoušela ještě jiný druh máty konkrétně tu s drobnými lístky a nepěstovala jednu sazenici v truhlíku "přikurtovaném" na parapetu. Tento týden začala kvést a je to vedle červených petúniích romantický pohled :-/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama