Pelyněk a zajímavosti...

17. srpna 2011 v 16:38 | Deborah |  Kytičky v lese i na louce
PELYNĚK pravý a další pelyňky
Je to známá starobylá vytrvalá bylina někdy i polokeř s léčivými, ale i magickými účinky. Roste na suchých, teplých místech s kamenitým vápenitým podkladem. Nevyžaduje tedy toliko úrodnou půdu a tedy poznatek pro ty, kteří si budou chtít pelyněk vypěstovat. Pro znalce je to docela úsměšná představa, když si uvědomíme, že právě hojněšího pelyňku černobýlu se většinou na zahrádkách zbavujeme jako plevele, ale o tom níže.
Pelyňky jsou zajímavé v mnoha ohledech a o některých se chci méně a někde i více rozepsat.


Latinský název je Artemisia a patří sem všechny pelyňkovité.

Pelyněk pravý a vůbec všechny druhy jsou velice převelice hořké a samozřemě Arthemisia absinthus tedy pravý pelyněk svými grády vede. Od jakživa se proto prostředky z něho používali v nechutenství.

Lidové názvy jsou třeba: palina to je mimo to i slovenský název pelyňku p.; peluň. absint, hořký stříbrník třeba pro své zbarvení listů a i chuť...

Tady odstaveček spíše pro ženy: Báby čarodějnice u nás a i v ruských oblastech jagy věděly o aborativním účinku byliny. Jestli bylinu ku tomuto účelu přímo doporučovaly není známo, ale v takovém středověku se k tomuto účelu hojně používal :-/. Dříve se ženy a dívky porodu bály, věc celkově nebyla jednoduchá a tak se jim není co divit, že kolikrát přistupovali k odvaru z bylin, které jsou ve větší míře i jedovaté. Věc není tak jednoduchá a pravdou je, že vlastně tady všude i v těchto tématech vidíme, že bylinkářství a i kořenáství bylo spíše doménou žen. Vlastně jenom v bylinných klášterech pěstovaly jeptišky tzv.bílé bylinky a zelené koření, ale o tom jsou jiné knihy a literatura co nemám zrovna po ruce tak taky neřeknu na stopro jak to v tomhle bylo.
A tady odstaveček i jako výstraha: Je zajímavé i chemické složení pelyňku - Pelyněk obsahuje silice (0,2-0,5 %), hořčiny, třísloviny a další látky. Izolovaná silice, jejíž nejvýznačnější složkou je značně toxický thujon, slouží k přípravě různých galenických přípravků. Při výrobě absinthu se nesmí dávky překračovat a podléhá to kontrolám zejména ve Francii. I tak jako jiný tvrdý alkohol se nemá nadužívat jen pro alkoholové opojení, jinak v menších dávkách jistě pomáhá při nějakých žlučníkových a trávicích obtížích.
Tady by měla být snad popsaná výroba nebo alespoň možnost toho :-) www.drinks24.cz

Krátce k dalšímu z pelyňků::

Pelyněk černobýl si nemůžeme splést - prakticky jde o plevelnou rostlinu, je celá zelená a to i květy kuličky stříbrnozelené barvy a při promnutí má charakteristickou pelynkovou vůni.

A co více je náhrada třeba toho pravého, ale má spoustu výhod proti tomu hořkému pravému.
Je to hlavně chuť: Hořkost černobýlu je mírnější než u pelyňku pravého, jej předurčuje k odstraňování nejrůznějších trávicích potíží, včetně problémů žlučníkových. Vzhledem k nižšímu obsahu tujónu než je u pelyňku pravého, může být černobýl uplatněn u nemocných, kteří pravý pelyněk nesnášejí dobře.
A za druhé výskyt: Co je pro pro nás dobrá zpráva je to, že tady se stačí podívat na nějaký hezký kraj zahrádky nebo louky, protože černobýl roste plevelně třeba i na rumištích. Tak proč toho nevyužít i jen jako zpříjemnění výletu nebo procházky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama