Pár vět o třezalce

17. srpna 2011 v 10:40 | RenataDDeborah |  Bylinky

Třezalka tečkovaná nebo i další třezalka skvrnitá je docela známá bylinka svým vzhledem a snad i účinky.

Tady na fotce je zrovna třezalka, která se nesbírá. Chybí jí bodky :-) na lístečcích a má jinak uspořádané listečky a i jinou lodyhu po bližším prohlédnutí.

K vlastnímu sběru ve velkém jsem se osobně zatím ještě nikdy neohodlala. Je to tím, že místa kde se dá tato žlutá a zvláštní bylinka najít nejen ubývají, ale i kvůli záměně druhu.
Nejlepší je t.tečkovaná slovensky s poetickým názvem ĺubovník bodkatý - no řekněte sami není to nádherné pojmenování pro tuto zlatožlutou bylinku :-)?
Bylinka je známá třeba i pod lidovým názvem bejlí sv.Jana nebo i Kristova krev a i jinak. Podle magického pravidla má nejvíce účinných látek sbírá-li se za úplňku. Jestli se nemýlím :-) ten například letos připadal zrovna na den svátku Janů.
Byla tedy příhodná doba pro sběr této byliny a i pro "čarodějnou noc", kdy se podle pověstí plní všechna přání.
Pokud tedy chcete mít svoje zásoby musíte si nejprve vyhlídnout místečko louku kde roste a především si zjistit jestli sbíráte tu správnou třezalku. Nemělo by se splést, protože kytička má na lístcích červené tečky a dále se také pozná podle lodyhy. Další vodítko třeba je, že se nesbírá ta třezalka co roste ve vyšších polohách a na našem území - má i název t.horská a nemá právě zmíněné kapičky-skvrnky na lístích. Existují i zahradní druhy této kytičky, květy jsou velké jak palec, ale to si s bylinou třezalka rozhodně nesplete, protože jde snad jen o druh a vlastně je vyšlechtěn do těchto forem. A zpátky tedy k bylince "čarodějnic": Nůžkami se odstřihuje celá kvetoucí nať a dobré je když právě ta krásná kvítka nejsou ještě moc rozvinuta. Pak se suší ve stínu a to do té doby dokud "nechrastí". Pak se tyto sušiny, alespoň v domácnosti musí nějak rozkouskovat. Dájí se třeba do velké mísy a rukavicemi nadrolí a nalámou na malé kousíčky. Uchovává se pak v sášcích nebo ve skle ve špajzu a tedy temnu.
Jinak se dá bylina koupit v každé lékarně v sáčcích i účinější sypaná, v prodejnách zdravé výživy, na internetových obchodech, na poutích a trzích no prostě skoro všude. Je také důležité vědět, že se s ní vyrábí různé lěčivé a hlavně preventivní preparáty. Tobolky, oleje, směsi s jinými oleji, kapky nebo i ýtažky v lihu a je v čajových směsích.
Bylinka to není vhodná pro děti a to i z toho důvodu, že čaj z ní není nijak vábně chutný, má hodně tříslovitou chuť a je opravdu nutné ho sladit alespoň sirupem. Pozor si musí dát hlavně lidi s kůží co špatně snáší slunění a třeba ti, kteří ji pít musí více. Přímo, že by způsobovala alergie není také známo. Dávky ani míra se jako jinde a u jiných bylin nesmí překračovat. Pozor tedy více na ten sypaný čaj z třezalky. Ale nesmí se s ní chodit tak na slunce, třeba se opalovat přímo na pláž! :-) to je zakázané a mělo by to snad být napsané i na krabičce, takže je to spíše ponaučení pro ty kdo se vrhnou na sběr a přípravu byliny sami.
Třezalkový olej: Na ten se sbírají jen květy a to i ty krásné rozvité, nejlepší bude olej z těch nejčersvějších co kvetou. Květy se naloží do olivového oleje nebo jiného lisovaného za studena do tmavé lahve nebo lahvičky a zavřený polotovar se nechá kolem 14 dnů louhovat. Pak se slije a je dobrý na mazání popraskaných suchých rukou a dá se použít i vnitřně při 1 lžičce denně. Pak je to vhodný třeba i pro mužský. Zvyšuje chuť k jídlu, ale to se nesmí sladit. Problém tu však většinou bývá to do dotyčného nalít :-) .Vzpouzející pubescelent držící dietu vám to nevypije ani náhodou.
Na druhou stranu kdo chtít bude tomu bylinka pomůže!
Jinak čaj nebo kapky z třezalky je více pro ženské na ženské potíže a neduhy. Nesmí se však užívat ve větších dávkách a nepije se ani v těhotenství.
Bylinka se používala i při čarodějnických obřadech a dodnes má pro mnohé magickou sílu!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 19:48 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama