Měsíček olej a mast

26. srpna 2011 v 23:36 | Deborah |  Fytoterapie
Tady píšu dva recepty co dělat s květy byliny měsíček zahradní. Lepší jsou ty oranžové, ale nic se nestane, když budou 4 až 5 žlutých. Vyrobit k vnějšímu použítí se může buď olej nebo mast. Oba prostředky jsou dobré na spálená místa na kůži (k tomu raději aby vůbec nedošla), na drobné praskliny a lehké popáleniny a na některá kožní onemocnění. Mast nepřijde tak draho a dá se i koupit. Přesto dva recepty na zužitkování přebytků tohoto květu.


OLEJ: Do prázdné láhve s širším otvorem se plní omyté čerstvé květy a zalije se cenově dostupným olivovým olejem. Může být i jiný za studena lisovaný. Taky třeba mandlový, avokádový, ale nejlépe neparfemovaný. Nechá se louhovat na teplém místě 14-20 dní. Pak se scedí přelije a skladuje v chladu. Olej lze využít zdravotně i na masáž.

MAST: Potřebuje se sádlo bez škvarků a omyté oshlé květy. Sádlo se rozpustí v pánvi. Po rozpuštění se stlumí oheň na minimum aby se sádlo ani květy i jen lístky jak kdo chce nepřipálily. Takhle se to nechá chvíli a pak když jou květy v sádle celý potopený tak se pánev odstaví. Nechá se takto třeba celý den a pak se znovu zahřeje a po roztavení se lije přes kovové síto do nějaké široké čisté nádoby. A když to je takto připravené tak se lije do čistých vysterilizovaných kelímků. Používá se na různé problémy na kůži, na popraskané rty, na kotníky, kolena a tak dále. Vzniklou mast se dá parfemovat přidáním pár kapek aromatického oleje nejlépe 100% měsíček nebo i jiný nedráždící vhodný na pokožku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama