Kapucínka

17. srpna 2011 v 11:56 | Deborah |  Fytoterapie
Tak tato kytička není příliš známá jako bylinka, ale má spoustu účinných léčivých látek a hlavně spoustu různých využití.
Její název je LICHOŘEŘIŠNICE
Je to moc krásná kytička, která je moc krásná na pohled a má i léčivé účinky. Listy jsou dobré pro svojí chuť jako přídavek do listových salátů a například s ledovým je moc dobrý. V lékarně a jinde se dají sehnat všelijaké kapičky, kapky, čaje a preparáty s moc dobrým účinkem na vlasy a vlasovou pokožku. Sama jsem letos několik rostlin vypěstovala a jak začly květinky kvést byla jsem nadšená z krásných barev oranžové, žluté i oranžovočervené.

Tyto rostlinky mají, ale rádi jiná léta a už bez dvouch z nich letos při tomto počasí nic nemám. Kdo pěstuje tak i mimo toto ví, že je výborná pod ovosné stromy, kde dělá dobrý biotyp. Letos se mě po velkém větru dokonce odlomil kus ještě nekvetoucí lichořeřišnice a ležel několik metrů od ostatních. No nenapadlo by vás udělat z takovýho trsu ?paruku? , kdyť je to na vlasy a kapucínka napadlo mně hned. A sedla jak mně tak klukovi. Moc jsem se nasmála a bůhví jak to naši předci s touto kytičkou mysleli.
No, nevím kdyže se dostala květina lichořeřišnice na naše území, ale příště určitě někde najdu její historii. Poupata rostliny se používají místo kapary, ale to jsem nezkoušela tak nevím. Z květu dělám výtažek a dávám do olivového oleje na masírování právě vlasové pokožky. To mi porostou vlásky
:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama