Bylinky na spaní

24. srpna 2011 v 9:47 | Deborah |  Bylinky
Někdy si člověk zkazí rytmus spaní a dostane se do stavu nespavosti a problémů se spaním. Při menších potížích se z toho dá dostat svépomocí a s vybranými bylinkami nebo jinými prostředky jako jsou kapky.

Na dobrý spánek je dobrá klasicky známá meduňka a je na uvolnění a relaxaci duše i těla, uklidňuje nervový systém a snižuje krevní tlak. Můžou ji i děti.
Na barvu čaje třeba i do spacích směsí dávám sušené květy: měsíček, pivoňka - nepřehnat stačí opravdu málo 3-4 lístky květu na hrnek, sušené květy divizny a další a na výbě je hodně.

Chmel otáčivý - snadno zapamatovatelný latinský název Humulus lupus- máme-li možnost někde nasbírat tak se sbírají právě šištice (srpen a i září), ale dá se sehnat i v prodejnách zdravé výživy a lékárnách. Z toho se pak dělá nálev, ale pro svojí hořkost se přidává ponejvíce do různých čajových směsí na nespavost. Kdo chce může tedy vypít i takto. S chmelem se to nesmí přehnat a po 14 dnech vynechat. Obsahuje třeba lupulin a právě tato látka pomáhá k "uspání". Dospělý to řeší sklenkou piva, ale nemělo by být tak studené tak to nevím a mnoho pivařů by nás za tuhle radu "ukamenovalo" Nerozhodný.

Kozlík lékařský - dělá se odvar s oddenku kořene kozlíku lékařského. U této byliny, která každému nevoní se dává pozor na dávkování a nepřekračují se dny. Je i v různých směsí, které se dají i vyrobit. Kozlík se připravuje odvarem a tak třeba meduňku nebo jiné lisky bylienek na spaní smícháme do horké vody až po odvaření kozlíku. Při přípravě jdou cítit voňavé výpary, které také uklidní a u těch neusnete Usmívající se to až po požití. Doporučuje se na noc 2 šálky, ale ne uplně horkého čaje.

Třezalka tečkovaná se používá na uvolnění nervového napětí, proti melancholii, nespavosti, depresím. Sehnat i vyrobit se dá olej. Na spaní se využívají kapky s třezalky. Dobré je osladit trochou sirupu čaj z třezalky má dost tříslovitou chuť.

Dále pomáhá teplé mléko s medem, ale je to tu opět sporné někomu to vadí kvůli zubům. Dá se tedy sáhnout i po různých kapičkách třeba baldriánové kozlíkové jsou výborné. Sáček se sušenými květy levandule pomáhá i od bolesti hlavy, zpříjemňuje usínání a je na pěkné sny.

A ještě nějaké koupele a oleje do aromalampy nebo do odpařovače:
Relaxační, uvolňující a uklidňující účinky mají esenciální oleje s výtažkem například levandule, meduňka, vodní meloun, pomeranč; děti - mandarinka, heřmánek; santalové dřevo, vanilka i majoránka a další. Dají se dělat směsi nebo se používají i jednotlivě.
Do koupele s nosičem třeba lžící mléka plus 10-20 kapek oleje to podle návodu třeba na skleničce.
Dají se používat jen sušené bylinky květy levandule nebo listy a tady i květy meduňky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama