Brouci a jedy

16. srpna 2011 v 22:56 | RenataDDeborah |  Zajímavosti ze světa hmyzu

Povídání amatéra o jedech nebo-li o toxinech a o broucích, jak jinak můžou být tito tvorečkové zajímaví a povídání o tom, že nejsou všichni broučci jen zlí.


Asi nejznámější z tohohle ohledu jsou puchýřníci konkrétně puchýřník lékařský. Ze svým toxinem, který v sobě mají kantharidinem jsou více známy pod obchodním a vžitým názvem "španělské mušky". Tento brouk je tmavě zelené kovové barvy a je krásně lesklý. U nás ho těžko uvidíte, snad na nejteplejších místech ČR nebo spíše na Slovensku a to je další paradox, že zrovna na jednom z nejpočetnějších stromů Střední Evropy jasanu. Ale prý i na keřích zimolezu a na ptačím zobu a též šeříku. Dnes snad tohoto brouka nikoho nenapadne chytat a to už z toho důvodu, že věc může být zcela zkreslená jak často bývá právě u afrodiziak. Faktem zůstává, že kantaridin v čisté podobě je jed a u lidí se smrtelná dávka pohybuje kolem 0,03 g. Ježci, žáby, netopýři a spoustu ptáků může hmyz ďobat do omrzení a dle dostupnosti :-).
Podle jednoho pramenu z roku 1870 se prodávaly a kupovaly na stuttgarských trhech po kilech! (Psychoaktivní rostliny, houby a živočichové - Andreas Alberts, Peter Mullen).
Další zajímavostí je, že patří do čeledi majkovitých kam patří třeba i známější světluška mnohými přezdívaná májka.
Další důležité a stojící za povšimnutí z hlediska člověka jsou toxiny čeledi drábčíkovití a podčeledí Paederinae. Jsou to látky pederin, pederon a pseudopederon.
Z wikipedie jde o puchýřotvorný toxický amid a nalézá se v tělíčkách brouků Paederus. Nejvíce této látky obsahuje Paederus litoralis - na internetu zmínka o něm v Atlase brouků Ruska od Gravenhorst jinde jen obrázky. Moc se o něm nepíše je jen dost nevábný už od pohledu a zřejmě naneštěstí nejvíce žije jinde než u nás. Toxin je dost dobře popsán na wikipedii a jsou zde i fotky co jako může způsobit a je to dost hustý :-)
Další ne tak nebezpečné toxiny pro člověka, které obsahuje brouci.
- Takže alkaloidy mají v sobě třeba slunéčka tedy cocianellin nebo precoccinellin.
- Potápníci mají v sobě zase steroidy.
- Střevlíci , někteří potemníci a i květomilové mají látky chinony.
- Střevlíci mají také alifatické kyseliny, kterými ochromují oběť a vystřikují je snad i při nebezpečí.
O ostatních krásných důležitých drobotinkách v přírodě bude i jinde na tomto blogu :-)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama